Sadri Şener, 2020'yi şike davasına bağladı

Sadri Şener, 2020'yi şike davasına bağladı.8845
  • Giriş : 08.12.2012 / 16:38:00
  • Güncelleme : 08.12.2012 / 16:40:51

Sadri Şener, olağan mali genel kurulda konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, CAS sürecinin ardından şampiyonluk kupasını Trabzonspor'un müzesine getireceklerine yürekten inandığını söyledi.

Trabzonspor Kulübünün 66. Olağan Mali Genel Kurulu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Genel kurula Başkan Sadri Şener, Asbaşkan Nevzat Şakar, Genel Sekreter Hasan Yener ve yönetim kurulu üyeleri, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Beyazlı, eski yöneticiler ve genel kurul üyeleri katıldı. Üyelerin oldukça yüksek bir katılım gösterdiği genel kurulda zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Kulübün 2012 yılı faaliyet raporlarının okunduğu genel kurulda, bordo-mavili kulübün borcunun 128 milyon 952 bin 236 lira olduğunu açıklandı.

Daha sonra söz alan bazı genel kurul üyeleri, yönetime ağır eleştiriler yönetti. Üyelerden Avni Ocak'ın başta yönetim ve teknik direktör Şenol Güneş'e yönelik ağır ithamları diğer üyelerin tepkisine neden oldu. Bordo-mavili kulübün eski yöneticilerinden İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor başkanlığının en itibarsızlaştığı dönemin yaşandığını iddia etti. Başkan Şener'e yönelik sert eleştirilerde bulunan Hacıosmanoğlu, Şener'i şike süreci ve Futbol Federasyonu seçimlerinde kulübün menfaatlerini koruyamamakla suçladı.

Trabzonspor kulübü başkanlığı için adı geçen üyelerden Metin Aksoy da Başkan Sadri Şener'den seçim kararı almasını istedi. Şener'in bir gazeteye verdiği röportajı hatırlatan Aksoy, "Kimse geri adım atmış değil. İstersen bir seçim kararı alırsın, kimin geri attığını, kimin atmadığını görürsün." dedi.

Yavuz Saltık da konuşmasında Başkan Sadri Şener ve yönetim kurulunu destekleyen ifadeler kullandı. Saltık'ın kendisinden önceki konuşmacılar ve üyelere yönelik bazı iddiaları ise tepkiyle karşılandı.

Üyelerin konuşmaları sırasında salonda zaman zaman tartışmalar yaşandı. Salondaki bazı üyeler, konuşmacıları maksadını aşan ifadeler kullandığı gerekçesiyle hem kendilerine hem de divan başkanına tepki gösterdi.

Eleştirilerin ardından söz alan Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Hasan Yener de kendi yönetimleri döneminde elde ettikleri başarıları sıraladı. Şener, ortada önemli başarılar varken bu kadar eleştiriyi hak etmediklerini savundu.

BAŞKAN SADRİ ŞENER'İN KONUŞMASI

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Sadri Şener, eleştirilere cevap verdi. Şener, şike davasıyla ilgili AİHM'e yalnız değil, Türkiye'nin en önemli avukatlarından birisiyle gittiğini ifade etti. Kulübün borçlarıyla ilgili eleştirilere de değinen Şener, şunları söyledi:

"Bu bütçelerin büyüklüğünden, borçların büyüklüğünden çekinmeyin. Çünkü kulübümüz sağlam. Bir borç varsa bunun karşılığı da var. Beş yıldır Trabzon'a her geldiğimde 'duvara ne zaman vuracak' diyorlar. Duvara vurmaz ama oturarak da olmaz. Proje üreterek olur, biz bunları yapmaya çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerden elde ettiğimiz gelirler yüksek, yayın gelirleri de yüksek.

HES'le ilgili 28 megavatlık bir santral almıştık. Epey uğraşlardan sonra ÇED raporunu da, lisansını da aldık ve projeleri de bitti. İnşaata başlayacak durumda iken yine birisi bizi şikayet ediyor. Tekrar mahkemeye gidiyoruz. Bizim de bir sabır noktamız var. Bir gün gelir sizlerden izin alıp burayı satayım derim, sonuna kadar mücadele edemem. Trabzonspor olunca herkesin iştahı kabarıyor, en büyük şikayetim bu."

Kulübün geçmiş yıllara oranla çok büyüdüğü ve değiştiğini anlatan Şener, "Aldığımız günden bugüne 38 milyon borç doğrudur ama o zaman 38 milyonluk bir Trabzonspor vardı. Şimdi eni boyu, geliri gideri, çalışanı ekipmanları büyüdü, gelişti." dedi.

Akyazı'da yapılacak stat konusuna kimsenin değinmediğine dikkat çeken Şener, "Birileri mi bahsetmeyin dedi onu da bilmiyorum. O projeye ben çok hevesliydim. Arena'yı gördükten sonra ben de hayaller kuruyordum. Dolgusu ocak ayında bitecek. Belediye Bakanı 3 ay içinde ihalesi yapılacak, 2 yıl içinde de biter dedi. İnşaallah gelecek nesillere faydası olur diye düşünüyorum. Açıkçası ben çok heyecan duymuyorum. Bu konu gündeme geleli beş yıl oldu ancak dolgu bitti." ifadelerini kullandı.

ŞAMPİYONLUK KUPASINI ALACAĞIZ

Şike süreciyle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında da üyelere bilgi veren Başkan Şener, "En son TFF'ye tescilin iptal edilmesi için başvurduk, yönetim kurulu reddetti. Tahkim Kurulu da otomatik olarak reddetti." diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"CAS'a gitme konusunda 20 günlük bir süremiz var. O süre başlayınca CAS'a gideceğiz. Oradaki avukat arkadaşlarla UEFA'yı beklemeden de CAS'a müracaat edilebilir hale getirmeye çalışıyoruz. CAS sürecinden sonra olumlu sonuç alacağımıza ve kupayı Trabzonspor'un müzesine getireceğimize yürükten inanıyorum. Bundan en ufak bir şüpheniz olmasın. Yukarıda tanrı var, o olduğu sürece bunun hakkaniyetinin Trabzonspor olduğunu bilmeyen yok. Vicdanen Fenerbahçe şike yapmamıştır diyen de yoktur.

Kupayı almak için mücadele ediyoruz, bu yoldan da dönmeyeceğim. Kulüp başkanlığını bıraksam bile bu yoldan dönmeyeceğim. Kupayı müzeye hep birlikte koyacağız. Ama bu bir süreç. Bu süreçte hatalarımız olabilir. Bunu söyleyebilirsiniz. UEFA Disiplin Kurulu bu konuda bir karar veremiyor, uzatıyor, bunun da belli bir nedenleri var. Ama sonuçta ne olduğu UEFA bizim 2020 şampiyonluğumuzu yedi. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye'de yapılmayacak. Sonuçlardan birisi bu oldu. İnşallah başka sonuçlar da çıkmaz."

YALNIZ KALDIM CÜMLESİNİ BİR KEZ KULLANDIM

Şike sürecinde yalnız kaldığı ifadesini de birkez kullandığını kaydeden Başkan Şener, 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yalnız savunma yapmasının biraz ağırına gittiğini ve o ruh haliyle bunu söylediğine değindi.

"Keşke söylemeseydim, kusura bakmayın" diyen Şener, "Orada adliyede Fenerbahçe tam kadro hazırdı, ama ben yalnızdım, onun için söyledim. Şike soruşturması bize de takımımıza da zararlar verdi bunun içinden de sıyrılmaya çalışıyoruz." dedi.

Transferde hata yapmış olabileceklerini kabul eden Şener, bu konuda eleştirilere saygı duyduğunu belirtti. Kulübün parasının birilerini peşkeş çekildiği iddialarına ise sert bir şekilde karşı çıkan Şener, böyle bir şeye kesinlikle izin vermeyeceğini dile getirdi.

Genel Kurul Salonu'nda bulunan bir üyenin, 'Ağır konuştum diye geldi elimi öptü.' sözünü de hatırlatan Başkan Şener, "Sen benim büyüğümsün, saygım sonsuz. Ben seni adam sandığım için yanına gelip elini öptüm." dedi.

Şener'in konuşmasının ardından kulübün faaliyet ve denetleme raporlarının ibrasına geçildi. Raporlar oy çokluğu ile kabul edildi. Konsolide bütçelerin okunup onaylanmasının ardından genel kurul sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious