Safahat Okumaları Özçelik ile başlıyor

Safahat Okumaları Özçelik ile başlıyor.13833
  • Giriş : 09.01.2009 / 17:23:00

Ümraniye Belediyesi, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un ölümsüz eseri 'Safahat'ı yeni nesillerle tanıştırmak amacıyla 'Safahat Okumaları' düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


14 Ocak'ta başlayacak etkinliğin konuşmacısı ise yazar-şair Mustafa Özçelik olacak.

Ümraniye Belediyesi , İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümsüz eseri 'Safahat'ı yeni nesillere tanıtmak ve büyük şairi genç kuşaklarla tanıştırmak amacıyla 'Safahat Okumaları' başlatıyor. İlki 14 Ocak 2008 Çarşamba günü saat 19.00'da Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan faaliyetin konuşmacısı, yazar-şair Mustafa Özçelik olacak.

Özçelik: 'Safahat, Son Asrın Toplumsal Tutanağıdır'

Her ayın ikinci çarşambası düzenlenecek olan etkinliğin konuşmacısı yazar-şair Mustafa Özçelik, 'Safahat, son asrın toplumsal tutanağıdır. Safahat'ı okumak, kendimizi, geçmişimizi tanımak ve anlamak manasına gelmektedir' dedi. Özçelik şunları söyledi: 'Şüphesiz, geleceğinin inşası bir toplum için hayati bir meseledir. Ama bunun için önce geçmiş, geçmişte olup bitenler doğru bilinmelidir. Safahat, bize böyle bir imkânı da sunuyor. Bu programla Safahat'ın dünyasına girmek, şifrelerini çözmek istiyoruz. "İlk birkaç bölüm Mehmet Akif'i konuşacağız. Zira onun biyografisi, fikri kimliği bilinmeden Safahat'ı anlamak mümkün olmaz. Daha sonra 1. kitaptan başlayarak Safahat'ı oluşturan bütün kitapları sırayla okuyacak, üzerlerinde çözümlemeler yapacağız. Bu arada dinleyicilerin sorularına da yer verilecek. Böylece bu program, Akif, ve Safahat'la ilgili bir açıklama, yorumlama ve tartışma programı olacaktır."

Başkan Can: 'Mehmet Akif, Milli Değerimizdir'

Belediye olarak kültürel ve sanatsal etkinliklere büyük önem verdiklerini söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, düzenleyecekleri 'Safahat Okumaları' ile Mehmet Akif Ersoy'u yeni nesillere yakından tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Başkan Can, sözlerine şöyle devam etti: 'İstiklal Şairi Mehmet Akif bizim milli değerimizdir. O hem önemli bir şair, hem de büyük bir mütefekkirdir. Kurtuluş mücadelemizin emsalsiz sembollerinden olan Mehmet Akif'i yeni nesillere tanıtmak, onun düşünce dünyasını genç nesillerle buluşturmak bizim için çok anlamlı bir hizmettir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkemizin değerli fikir ve sanat değerlerini yaşatmaya devam edeceğiz.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*