Şafak aklandı, ama 301 duruyor

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Yazar Elif Şafak'ın “Türklüğe hakaret”ten yargılandığı davada mahkemenin beraat kararı vermesi, tüm dünyada büyük yankı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

The Times gazetesi, Financial Times, 301'inci maddenin AB adayı bir ülkenin ceza kanununda yer olmaması gerektiğini belirtirken, The Times, “Türkiye, eleştirileri sadece yarım kulakla dinliyor” ifadesini kullandı. Le Monde, Şafak'a karşı “mide bulandırıcı” bir kampanya yürütüldüğü yorumunu yaptı. El Pais gazetesi ise, mahkeme kararını bir “kilometre taşı” olarak nitelendirdi.

NYT: REFORMLARA KARŞI 301'İNCİ MADDE DURUYOR

New York Times gazetesi, AB ülkelerinin yazar ve aydınların açıklamalarından dolayı yargılanmasının Türkiye'nin üye olmasını engelleyebileceği uyarısını yaptığını belirterek, Türk parlamentosunun yaptığı birçok reforma karşı 301'inci maddenin devleti ve Türk kimliğinin eleştirilmesinin suç saymayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

TIMES: TÜRKİYE ELEŞTİRİLERİ YARIM KULAKLA DİNLİYOR

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times Dış Politika Başyazarı Bronwen Maddox, Şafak'ın beraatinden dolayı tatmin olmaması gerektiğini, Türkiye'nin 301'inci maddenin tamamen kaldırılması taleplerini reddetmeyi sürdüğünü belirterek, “Beraat, ifade özgürlüğünün kucaklandığı anlamına geliyor demek yanlış olur” ifadesini kullandı. Maddox, Türkiye'nin uluslararası eleştirileri sadece yarım kulak ile dinlediği yorumunu yaptı.

FT: 301'İN AB ADAYI BİR ÜLKENİN CEZA KANUNUNDA YERİ YOK

Başyazısında Şafak davasının sonucunu değerlendiren İngiliz Financial Times gazetesi, davanın birkaç dakika içerisinde çöktüğüne dikkat çekerek “Bu, halen AB üyeliğinin koşullarını müzakere eden bir ülkenin ceza kanununda yeri olmayan, son derece dar görüşlü bir maddenin kaldırılması veya radikal bir biçimde değiştirilmesi için en güçlü argümandır” görüşünü öne sürdü.

INDEPENDENT: ERDOĞAN 301'İ DEĞİŞTİRMEYE İSTEKSİZ

İngiliz The İndependent gazetesi, beraat kararı ile Türkiye'nin AB ile “kırılgan” ilişkilerde yeni bir sıkıntının önlendiği yorumunu yaptı. Gazete “AB, maddenin (301) kaldırılmasında ısrar ediyor ancak sayın Erdoğan, parlamento çoğunluğuna karşın genel seçimlere bir yıla kala milliyetçi seçmenleri kaçırma korkusu nedeniyle yasayı değiştirmeye isteksiz görünüyor” görüşünü dile getirdi.

TELEGRAPH: ŞAFAK DAVASI TÜRKİYE İÇİN TEST OLDU

Diğer büyük İngiliz gazetesi Daily Telegraph, Şafak davasının AB adayı Türkiye için ifade özgürlüğü konusunda geçirdiği “son sınav” olduğunu savundu. Kararın Türk hükümeti ve Avrupa Komisyonu'nu rahatlattığını belirten gazete, “Avrupa Komisyonu, beraate karşın sadece 301'inci maddenin kaldırılması ile tatmin olacağını söyledi” diye yazdı.

THE GUARDIAN: TÜRK KAMUOYUNDAKİ BÖLÜNMÜŞLÜK SÜRÜYOR

Türkiye'nin en tanınmış kadın romancısının, Türkiye'deki ifade özgürlüğünün sınırlamalarına dikkati çeken davada beraat ettiğini kaydeden İngiliz The Guardian, 301'inci madde konusunda Türk kamuoyundaki bölünmüşlüğün sürdüğünü de yazdı.

LE MONDE: MİDE BULANDIRICI KAMPANYA

Fransız Le Monde gazetesi, Elif Şafak'ın “Türk maço toplumunun gözünde feminizmi temsil ettiği”ni belirtirken Şafak'ın “Acımadan ülkenin demokratikleşmesini yavaşlatan milliyetçileri iğnelediğini" yazdı.

Gazete, Şafak'a tehdit edici mesajların gönderildiğini, ve internetteki “mide bulandırıcı bir kampanya” ile “tüm vatanseverler”in mahkeme önünde toplanmaya ve “vatan hainleri”ni linç etmeye çağrıldığını yazdı.

LE FIGARO: MİLLİYETÇİLERİN HEDEFİ BERAAT ETTİ

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, “Türk liberallerinin ikonu, milliyetçilerinin hedefi, nihayet beraat etti” ifadesini kullandığı haberinde Elif Şafak davasının Avrupa Komisyonu tarafından çok yakından izlendiğini anımsattı.

EL PAİS: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOLUNDA KİLOMETRE TAŞI

İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais de, beraat kararının Türkiye'nin ifade özgürlüğü yönündeki ilerlemesinde bir “kilometre taşı” oluşturduğunu kaydederek, “Başbakan Erdoğan, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu tür yargılamalara son vermek amacıyla yasal bir süreç başlatılacağını açıkladı” ifadesini kullandı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious