Şafak iki kişiye can oldu

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Side Beldesi'nde trafik kazasında hayatını kaybeden Kahramanmaraşlı 16 yaşındaki Şafak Palalı, organlarıyla 2 kişiye hayat verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahramanmaraş'ın Nurhak İlçesi'nde oturan ve çalışmak amacıyla Side'ye giden Şafak Palalı, bir çiçekçide iş buldu. Palalı, 23 Ekim'de bir çiçek siparişini teslim etmek amacıyla motosikletiyle giderken, alkollü olduğu ileri sürülen Serhat Demirel yönetimindeki otomobilin altında kaldı. Ağır yaralı olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen Palalı'nın beyin ölümü gerçekleşti. Anne Şengül ile baba Mehmet, doktorların önerisi üzerine, gözyaşları içinde oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. 6 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Şafak'ın böbrekleri adları açıklanmayan 33 yaşındaki bir kadın ile 32 yaşındaki bir erkek hastaya nakledildi, kalbi ve karaciğeri ise nakledilecek uygun hasta bulunması için İstanbul'a gönderildi.

Organ bağışının ardından oğlunun cenazesini alıp, Nurhak İlçesi'nde toprağa veren 42 yaşındaki anne Şengül Palalı'nın yüreği, organ nakli sonucunda sağlığına kavuşan iki hasta ile yakınlarının minnet duygularını ifade ettiği telefon konuşmasıyla rahatladı. Oğlunu kazada kaybetmenin acısını ömrünün sonuna kadar unutamayacağını belirten 3 çocuk annesi Şengül Palalı, “Oğlumun ölümüne neden olan ve alkollü araç kullandığı belirlenen Serhat Demirel, kefaletle serbest bırakıldı. Buna inanmak güç olsa da gerçek. Bir insanın canını aldı, oğlum toprağa gitti, o elini kolunu sallayarak geziyor. Buna yürek dayanmaz” dedi.

Tek tesellisinin acı da olsa yaptıkları bağışla oğullarının organlarıyla hayata dönen insanlar olduğunu belirten Palalı, “Oğlumun beyin ölümünün gerçekleştiği haberi bizi şoka soktu, bir süre sonra doktorlar organ bağışını gündeme getirdi. Bizim için zor da olsa, her şeyin kader olduğuna inanarak, doktorların teklifini kabul ettik. Bir Şafak gitti, iki Şafak geldi. Kalp ve karaciğeriyle de iki Şafak daha gelecek. Tek tesellimiz bu. İki hastanın arayıp minnet duyduklarını söylemesi bizleri duygulandırdı. Bu acının tesellisi olsa gerek” diye konuştu.
Oğlunun fotoğraflarını öpen anne Palalı, Şafak'ın ölümüne neden olan alkollü sürücünün de hak ettiği cezayı alması halinde acının hafifleyeceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious