Şafak Operasyonu kapsamında 20 gözaltı daha

Şafak Operasyonu kapsamında 20 gözaltı daha.8442
  • Giriş : 20.04.2008 / 14:01:00

Bitlis'te yapılan Şafak Oparesyonu'nda ihaleye fesat karıştırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 60'tan 80'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gözaltına alınanların arasında, pirinç stoklayan gıda toptancılarının da bulunduğu bildirildi.

Bitlis Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan operasyonda, özellikle resmi kurum ve kuruluşların açmış olduğu ihalelere fesat karıştırdıkları, fahiş fiyattan ve düşük kaliteli hizmet sağladıkları gerekçesiyle 80 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, gözaltına alınanların, genelde kamu kurumlarının açtığı gıda ve kömür ihalelerine katılan müteahhitler olduğu açıklandı. Kamuoyunda gündemi günlerdir meşgul eden başta pirinç, un, bulgur, salça gibi temel ihtiyaç maddelerine gelen zamları fırsat bilen bazı gıda toptancılarının da stok yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları açıklandı.

Gözaltına alınan gıda toptancısı ve gıda ihalelerine giren müteahhitlerin açılan ihalelerde birinci kalite mal yerine 3 ve daha aşağı kalitelerde mal verdiği ve haksız kazanç sağlandığı iddia edildi. Kömür ihalesine katılan müteahhitlerin ise ithal yerine yerli kömür kullandıkları ve bu yolla da devleti yüzbinlerce YTL zarara uğrattıkları kaydedildi.

Kömür satıcılarının torbası ve ambalajın ithal kömür yazan ancak içinde Şırnak ve Silopi yörelerinden çıkarılan düşük kaliteli kömürü doldurdukları, bunun yanı sıra darasında oynama yaparak haksız kazanç elde ettikleri öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious