Safa'nın tam 62 yıl gizli kalan sırrı!

Safa'nın tam 62 yıl gizli kalan sırrı!.12584
  • Giriş : 27.05.2009 / 19:40:00
  • Güncelleme : 27.05.2009 / 18:54:48

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Peyami Safa'nın manken Sevim Burak’la yaşadığı aşk kitap oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ünlü edebiyatçının sırrı

Peyami Safa'nın 62 yıl gizli kalan evli ve manken aşkı sonunda ortaya çıktı

1947 yılında Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Peyami Safa'nın manken Sevim Burak'la yaşadığı aşk kitap oldu. Kitapta yer alan mektuplarında Safa evli sevgilisine 'ruhum' diye hitap ediyor.

Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından Peyami Safa'nın 1947 yılında, manken-yazar Sevim Burak ile yaşadığı gizli aşkı 62 yıl sonra kaleme alındı.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü araştırma görevlisi Bedia Koçakoğlu, Peyami Safa ve Sevim Burak'ın aşkını kaleme aldı.

Bedia Koçakoğlu, Sevim Burak'ın oğlu Karaca Borar'dan aldığı aşk mektuplarını ve yakınları ile yaptığı görüşmeleri 'Aşkın şizofrenik hali, Sevim Burak'adlı kitabında yer verdi.

Peyami Safa ve Sevim Burak'ın 1947 yılında tanıştıklarını belirten Bedia Koçakoğlu, “ Karaca Borar'dan annesinin Peyami Sefa ile yaşadığı gizli aşka ait mektuplarını aldım. Sevim Burak ile Peyami Safa ilk, mankenlik yarışmasında tanışıyor.

Peyami Safa'yı yarışmada jüri üyesi olarak karşısında gören Sevim Burak, daha önceden derlediği öyküleri Peyami Safa'ya gösteriyor. İkili arasında başlayan dostluk aşka dönüşüyor. Tabi bu aşk yaşanırken Sevim Burak, keman sanatçısı Orhan Borar ile evlidir.

Peyami Safa, zaman zaman Sevim Burak'ın, Kuzguncuk'taki evinin önüne gidip aşk naraları atmış. Mektuplarında sürekli 'ruhum'diye hitap ediyor. Hatta Peyami Safa bir mektubunda sevgilisine 'Senden gözyaşları ile ayrılacağımı ne biliyorsun?'diyerek duygularını dile getirmiş” dedi.

Vatan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*