Safra kesemizde taş var!

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Safra kesesi taşlarının toplumun yaklaşık yüzde 10'unda görülmesine rağmen bazen hiç bulgu vermese de kişilerde çeşitli problemlere neden olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Özel Şifa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Opr. Dr. Sabahattin Dalga, safra kesesi taşlarının bir çok sebepten oluştuğunu belirterek, "Yaşla birlikte sıklığı artan safra kesesi taşları, bayanlarda, şişmanlarda, hayvansal gıdalarla beslenenlerde, kan yıkım hatalıklarında, sirozda, ince bağırsak ameliyatlarından sonra daha sıklıkla görülür." bilgisini verdi.

Sarfa kesesi taşlarının bazen sessiz kalarak ömür boyu bulgu vermeyebileceğini ancak rahatsızlık vermeye başlayınca ameliyattan başka tedavi şeklinin bulunmadığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sabahattin Dalga, bazı ilaçlar kullanılarak taşların kırılması yönteminin denenmekle birlikte bu iki tedavi şeklinden tatmin edici sonuç alınamadığını aktardı.

Dalga konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Safra kesesi taşlarının en önemli problemi safra kesesinde oluşturdukları iltihaptır. Bunun yanında daha az olmakla birlikte özellikle küçük taşların ana safra kanallarına düşmesi sonucu oluşan sarılık ve pankreas organın iltihabı olan pankreatit de oluşabilir ki bu çok ciddi sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla safra kesesi taşlarını dikkate almalı ve bu konuda bir uzman hekimle görüşülmelidir."

LAPAROSKOPİ İLE TEDAVİ MÜMKÜN

Halk arasında kapalı ameliyat veya lazer ameliyatı olarak bilinen 'laparoskopik kolesistektomi' yöntemiyle rahat bir şekilde tedavi edilebildiğini belirten Dr. Dalga, şunları söyledi: "Klasik yöntem olan açık ameliyattan çok daha konforlu ve çok daha rahat bir ameliyat olan laparoskopik kolesistektomiden sonra hastalar bir gece hastanede kalmakta ve bir gün sonra rahatlıkla evlerine gönderilebilmektedir. Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı en az açık ameliyat kadar güvenli ve açık ameliyattan çok daha konforlu bir ameliyattır. Şeker hastalığı, aşırı şişmanlık, akciğer hastalığı gibi hastalıkları olanların, mutlaka bu tip bir ameliyatı tercih etmeleri, gerek yara iyileşmesi, gerekse erken taburcu olup, hastane enfeksiyonlarından korunmaları açısından özellikle önerilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious