Sağ ayağını sol bacağında kullanacak

Sağ ayağını sol bacağında kullanacak .15958
  • Giriş : 17.11.2007 / 12:13:00

Ailesiyle geçirdiği trafik kazasında 2 bacağı da diz altına yakın bölgeden kopan 4 yaşındaki çocuğun sağ ayağı, sol bacağına dikildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bundan sonraki yaşamı boyunca sağ ayağını sol bacağıyla kullanacak ve sağ bacağına da protez ayak takılacak olan B.B'nin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor.

Dünyada ender olarak gerçekleştirilen ameliyata ilişkin bilgi veren hastanenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yücel, ''çapraz bacak replantasyonu'' denilen bu tür ameliyatların mecbur kalınmadıkça yapılmadığını bildirdi.

Yücel, B.B'nin Ekim ayında E-5 karayolunda meydana gelen kaza sonucunda hastaneye getirildiğini,, çok sayıda kişinin yaralandığı kazada 4 yaşındaki erkek çocuğun 2 bacağının diz altından koptuğunu söyledi.

Çocuğun sol ayağının bilekle beraber parçalandığını, sağ bacağının ise diz altının ortasından koptuğunu belirten Akın Yücel, hemen 6-7 hekimden bir ekip oluşturarak çocuğu ameliyata aldıklarını kaydetti.

Yücel, ameliyatın 6-7 saat sürdüğünü anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Biz plastik cerrahi ekibi oluşturarak ameliyata girdik. Ameliyatta zor bir karar vermemiz gerekiyordu. Burada şöyle bir zorluk vardı. Hastanın sol bacağı nispeten iyi durumdaydı, ancak kopan parça çok ezilmiş ve parçalanmıştı, dikilebilecek durumda değildi. Buna karşılık kopmuş olan sağ ayak parçası iyi durumdaydı, ancak sağ bacak çok parçalanmıştı. Dize kadar çok fazla kırık ve doku kayıpları vardı. O nedenle bir karar vermek zorundaydık. 2 bacağı birden kesmek zorunda kalacaktık. Bunun yerine sağ ayağı sol bacağa taşıdık. Buna 'çapraz bacak replantasyonu' deniliyor. Bu çok istenen bir şey değil ama nadir durumlarda bacağın hiç olmazsa birini koruyabilmek için böyle çapraz operasyonlar yapıyoruz.''

DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNDE 10-11 VAKA VAR

Doç. Dr. Akın Yücel, kopan organların yerine dikilmesine ilişkin ameliyatların çok yapıldığını, ancak bu tür çapraz onarımların çok nadir olduğunu belirterek, dünya tıp literatüründe buna benzer 10-11 vaka bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye'de Türk cerrahlarının toplam 4 çapraz bacak replantasyon vakası bulunduğuna dikkat çeken Yücel, hepsinin sonuçlarının iyi olduğunu vurguladı.

Yücel, B.B'nin yıllarca takipçisi olacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Uzun vadede hastamız, bu ayağını kullanmaya başlayacak. Ama sağ bacağı için mutlaka protez kullanacak. Çocuk olmasının bir avantajı var. Daha kolay rehabilite oluyor, uyumu daha kolay sağlıyor. Tabii ki yürümesinde bir takım aksaklıklar olacak. Çünkü bu normal bir pozisyon değil. Ama burada mecburiyetten yapılmış bir ameliyat var. Yürümesi mutlaka aksayacaktır ama çocuk olmasının avantajı var. Bu duruma erişkinlere göre daha kolay uyum sağlar. Diğer ayağının üzerine basmaya başladığı ve sağ bacağındaki sorunlar yaralar düzeldiğinde 6 ay içerisinde protez uygulamasına başlayacağız.''

Akın Yücel, sol bacağına dikilen sağ ayağını kullanması için 1 yıla yakın bir rehabilite dönemi gerektiğine dikkat çekerek, B.B'nin bir süre sonra taburcu edileceğini bildirdi.

BABA OLAYI ANLATTI

Kazayı anlatan B.B'nin babası İmam B. de eşi ve 3 çocuğuyla Büyükçekmece'deki evlerine dönmek üzere otobüse bindiklerini, otobüste büyük oğlunun kendi, diğer çocuklarının ise annelerinin kucağında oturduklarını anlattı.

Bulundukları otobüs ile başka bir otobüsün yolcu kapmak için birbirleriyle yarıştıklarını ileri süren İmam B, şöyle konuştu:

''Eşim 2 çocukla arka koltuktaydı. Bizi sollamaya kalkan araba bize arkadan vurdu. Otobüs, yolun ortasında dönünce sağa vurdu, devrildi ve kaydı. Ben o sırada kucağımdaki çocuğuma sarıldım. Diğer oğlumu yerde görünce onu kaldırdım. Sonra diğer çocuğuma baktım, iki bacağı kopmuş, annesi de otobüs altında yatıyor. Sanırım oğlum, çarpışma anında annesinin kucağında fırlamış.''

Kazada eşinin başının yarıldığını ve 1 kolunun kırıldığını dile getiren İmam B, kendisi ile diğer 2 çocuğunun kazayı yara almadan atlattığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious