Sağ ittifak resmen çöktü

  • Giriş : 05.06.2007 / 02:34:00

AK Parti'ye alternatif olarak ileri sürülen 'merkez sağ' projesi çöktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anavatan ve DYP'nin, DP çatısı altında birleşememesi hesapları altüst etti.

Liste kavgası da buna eklenince hem DP hem Anavatan dün şok istifalarla sarsıldı. Listelerin teslim edilmesine saatler kala DP lideri Mehmet Ağar'ın iki yardımcısı başka partilere transfer oldu. Listedeki yerini beğenmeyen bir yardımcısı istifa etti. Lütfullah Kayalar ve Edip Safder Gaydalı'yı kaybeden Anavatan'ın Malatya, Rize ve Kocaeli teşkilatları toplu halde ayrıldı. Eski Başbakan Mesut Yılmaz 11 yıl genel başkanlığını yaptığı Anavatan'dan istifa etti. Yılmaz, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın ısrarına rağmen Rize'den bağımsız aday olacak. Anavatan'ın eski genel başkanı Nesrin Nas da partiyle ilişiğini kesti. CHP ise sağdaki çöküşü 'ganimet' gibi gördü. Partiyi istifacı sağ isimlere açarak ilginç bir strateji izledi.

Uzan, Ağar'ın görüşme talebini reddetti

DYP ve Anavatan'ı DP çatısı altında birleştirerek seçime sokma planının tutmayacağı ortaya çıkınca 'merkez sağ'da baş döndürücü gelişmeler yaşandı. Seçime tek başına gireceğini söyleyen DP, dün Genç Parti'nin kapısını çaldı. Ancak, GP lideri Cem Uzan, 'seçim ittifakı' amaçlı olduğu bilinen ziyaret talebine karşılık vermedi. Sabah saatlerinde DP'den istifalar gelmeye başladı. Genel Başkan yardımcıları Rıza Akçalı ve Bahattin Şeker ile Antalya eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı ayrıldı. Akçalı, aday olmayacak. Ağar'ın kurmay kadrosundan Şeker'le birlikte Tansu Çiller'in eski kurmaylarından Nurhan Tekinel (Kastamonu) ve Sabri Güner (Kars) GP'den aday oldu. DP'ye ikinci darbe kamuoyuna 'yıldız' isimler olarak tanıtılan adaylardan geldi. Demirel'e yakın isimlerden Mehmet Ali Bayar, adaylıktan çekildi. Bayar, "Hayal kırıklığına uğradım." dedi. Eski MİT'çi Mahir Kaynak'ın akademisyen kızı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da başvurusunu geri çekti. Listelerin açıklanmasının ardından da Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, Ankara 1'inci bölge 2'nci sıradaki yerini beğenmeyerek partideki tüm görevlerini bıraktı. Bu arada Anavatan'ın pazar günü DP'ye son bir teklif götürdüğü ortaya çıktı. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, CHP ve DSP'nin yaptığı 'güçbirliği' modeli ile seçimlere girebileceklerini iletti. Anavatan lideri Erkan Mumcu'nun gerekirse aday olmayabileceğini söyledi. DP listelerinden 20 civarında Anavatanlının aday gösterilmesini, birleşmenin seçim sonrasına bırakılmasını teklif etti. DP yönetimi bu öneriyi kabul etmedi.

Anavatan'da ise Erkan Mumcu'nun, eski lideri Mesut Yılmaz'la terör örgütü elebaşısı 'Apo'yu karşılaştırması istifaları tetikledi. Birçok eski bakan ve milletvekili partiden ayrıldı. Anavatan'ın sembol isimlerinden Lütfullah Kayalar ile Edip Safder Gaydalı, CHP'nin adaylık teklifini kabul etti. Mumcu'nun bir gün sonra Yılmaz'dan özür dilemesi çöküşü durdurmaya yetmedi. Yılmaz'ın en yakınındaki isimlerden Cavit Kavak, eski milletvekili Hüsnü Sıvalıoğlu, MKYK üyesi Turgut Yılmaz ve eski genel başkan yardımcılarından Sühan Özkan istifa etti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious