Sağ: Terörü ancak CHP bitirir

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

CHP Adana Milletvekili Kemal Sağ, terörü ancak CHP'nin bitirebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir'i makamında ziyaret eden Sağ, gazetecilerin sorularını cevapladı. Önceki gün CHP Seyhan İlçe Başkanlığı'na yapılan saldırıyı değerlendiren Millletvekili Sağ, saldırının kimler tarafından yapıldığının henüz kesinlik kazanmadığını belirterek, "Patlamanın mesai saatleri dışında olması üzücü olayların önüne geçmiştir. Bu olay bizi ve güvenlik güçlerini teyakkuzda olma konusunda uyarıyor. CHP'yi demokrasi ve laiklik mücadelesinden kimse yıldıramayacak. Halkımızın terör konusunda paniğe kapılmasına gerek yok." dedi.

Güvenlik güçlerinin yetkilerinin kısıtlanması ve Irak'ın girdiği ıç karışıklık nedeniyle PKK'nın güçlenmeye başladığını ileri süren Sağ, "Bunu esefle görüyoruz. CHP'nin iktidar olması halinde bu sorunun önüne geçilecektir. Terörü ancak CHP bitirir. PKK'nın etkisini CHP yok eder." diye konuştu.

Terörün önüne geçilmesi için doğudaki vatandaşların PKK'ya karşı sempatilerinin yok edilmesi gerektiğini aktaran Sağ, söz konusu vatandaşların ekonomik koşullarının da iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

ŞEHİTLİK MERTEBESİNE ULAŞMAK ONURDUR

Lübnan'a asker gönderme konusuna da değinen Milletvekili Sağ, şehitliğin onurlu bir mertebe olduğunu ancak göz göre göre askerleri Lübnan'a göndermenin de anlamsız olduğunu söyledi.

'Oraya asker göndereceklerin çocuğu asker olsaydı nasıl bir karar alırdı?' diye soru yönelten Sağ, "Her Türk, çocuğunun asker olmasından gurur duyar. Bu bağlamda şehitlik mertebesi onur vericidir. Ancak Lübnan'a asker göndermeye biz karşıyız. Lübnan'a asker göndermenin TBMM'den geçeceğine inanmıyorum." dedi.

İsrail'in Lübnan'a yaptığı saldırı sonrası Hizbullah'ın güçlü olduğunu ortaya koyduğuna işaret eden Sağ, bu savaşta en çok zararı Lübnan ve halkının gördüğünü kaydetti.

Kemal Sağ, yeni seçimde Ak Parti'nin şimdiki çoğunluğunu yakalayamayacağını savunarak bu konuda iddiaya girebileceğini aktardı.

Ak Parti'nin meclisin üçte ikisini oluşturduğunu ancak toplumun üçte ikisinin desteğini alamadığını ileri süren Sağ, "Halkımızın yeni seçimde AKP'ye oy vermeyeceğini düşünüyorum. Bu kadar milletvekilini yeni seçimde çıkaramayacak. Bu konuda iddiaya girebilirim. AK Parti eğer yeni seçimlerde bu kadar çoğunluğu sağlarsa o zaman oturup düşünmeli ve halkımızın vermiş olduğu karara saygılı olmalıyız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious