'Sağa sola laf atmakla işin içinden çıkılmaz'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hükümetin başörtüsü konusunda vaadde bulunduğunu belirterek, "Hem vaad ediyorsunuz, hem gücünüz yetmiyor. Ondan sonra öfkelenip sağa sola bağırmaya başlıyorsunuz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelttiği eleştirileri yanıtladı. Demirel, "2002 yılında, başörtüsünün İslam'ın ve Kur-an'ın bir emri olduğunu söylemiştiniz. Geçtiğimiz günlerde başörtülü kadınların Suudi Arabistana gitmesini söylediniz. Kısa süredeki bu 180 derecelik dönüşünüzün nedeni nedir?" şeklindeki bir soru üzerine, "Sorun yanlış. Benim senin söylediğin gibi bir beyanım yoktur. İkincisi benim söylediğim lafın altına üstüne bakın. Benim dediğim laf şu: Türbanlı kızların Türk üniversitelerinde okuyabilmeleri bugün mümkün değil. Türban meselesini halledeceğiz diyen bu hükümet mi? Evet. Eğer Türk çocuklarının okuyacakları ülke hedef olarak Türkiye ise buyurun, türbanlı genç kızları Türkiye'de okutun. İktidarsınız, buyurun okutun" diye konuştu.

Demirel şöyle devam etti: "Sayın Başbakan bugün diyorki, Türk evlatlarının okuyacağı adres Türkiye'dir. Buyurun okutun. Neden okutamıyorsunuz? Engeller var. Kaldırın bu engelleri. Neden kaldıramıyorsunuz? Güçünüz yetmiyor, acizsiniz. Hem vaad ediyorsunuz, hem gücünüz yetmiyor. Ondan sonra öfkelenip sağa sola bağırmaya başlıyorsunuz. Sağa sola laf atmakla işin içinden çıkılmaz. Öfke aczin ilacı değildir. Evvela siyasi iktidar olarak, iktidarınız varsa, gücünüz kuvvetiniz varsa, başörtülü kızların Türk üniversitesinde okumasını sağlayın... Ortadaki polemik şu. Başı bağlı kızlar üniversitelerde okuyamıyor. Bu engeli kaldırmak bu hükümete düşer. Vaadleri odur. 3.5 senedir nerdeseniz? Bu ülkenin çocuklarının dış ülkede okuması o kadar ayıp bir şey değil. Ayıp bir şey ise kendi çocuklarınızı evvela Türkiye'de okutun"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious