Sagalassos'ı bu yıl 10 bin kişi gezdi

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Burdur'un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti gün güzüne çıktıkça ziyaretçi sayısı artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mayıs ayında Belçika Kralı II. Albert'in de bölgeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

Sagalossos Antik Kenti Burdur'un Ağlasun ilçesinin 7 kilometre uzağındaki bir dağ üzerinde kurulmuş. Milattan önce birinci asra ait eserlerin bulunduğu antik zamanının en önemli şehirleri arasında yer alırken hastalık ve depremler yüzünden harap olmuş ve boşaltılmış. Daha sonra 1700'lü yılların başında keşfedilen Antik Kent'in ortaya çıkartılması için ilk ve ciddi çalışma 1989 yılında Belçikalı profesör Marc Waelkens başkanlığındaki bir kazı heyeti tarafından yapıldı. O günden beri her yaz bölgeye gelen Waelkens ve ekibi kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Yüzlerce eserin çıkartılıp, Burdur Müzesi'ne kaldırıldığı antik kentin tamamen ortaya çıkması için yaklaşık 100 yıllık çalışma gerekiyor. Kazı çalışmaları tamamlandığında Efes'e rakip olabilecek antik kentin içinde dünyanın en yüksek amfi tiyatrosu bulunuyor.

Belçikalı Profesör Waelkens kazının tüm masraflarını ülkesinden finansa ediyor. Kraliyet ailesinin de destek verdiği kazılara ilk kez Türkiye'den AYGAZ firması sponsor oldu.

Geçtiğimiz yıl antik kenti toplam 10 bin 701 kişi ziyaret etti. Özellikle Belçika Prensi Philippe'nin ziyaretinden sonra yabancı turistlerin daha fazla dikkatini çeken bölgeyi, bu yıl Kral 2'inci Albert'in de gezmesi bekleniyor.

Kral Albert'in Mayıs ayında bölgeye gelebileceğini açıklayan Profesör Marc Waelkens, "Öyle ümit ediyoruz ki Sagalassos'a daha fazla sahip çıkılacak ve kazı çalışmaları daha da hızlanacaktır. Çünkü bu işler maliyet ve zaman gerektirir." diye konuştu.

Antik kentin bağlı bulunduğu Ağlasun Kaymakamı Vehbi Bakır, ziyaretçi sayısının her yıl daha da artığını söyledi. Bu yıl bölgenin tanıtımına daha da önem vereceklerini açıklayan Kaymakam Bakır, dar ve bozuk olan kent yolunun değiştirmesinin hedefler arasında yer aldığını ifade etti.

Ayrıca turistlere yönelik hatıralık eşya üretiminin artacağını bildiren Bakır, "Sagalassos yapısı itibariyle önemli bir turizm potansiyeline sahip. Ancak biraz daha tanıtıma ve zamana ihtiyacı var. Turizm firmalarının programlarına Sagalassos'u da katmaları yönünde bir çalışmamız var. Öyle sanıyoruz ki Belçika Kralı'nın ziyareti ile birlikte bölgemiz daha da önem kazanacaktır." dedi.

2004'te yaklaşık 6 bin kişinin ziyaret ettiğini kenti geçtiğimiz yıl 10 bin 700 kişi gezdi. Kent, 3 bin 378 kişisi ücretli, 2 bin 739 ücretsiz olmak üzere toplam 6 bin 117 yerli turist tarafından gezildi. Ayrıca 4 bin 496'sı ücretli, 115'i ücretsiz olmak üzere toplam 4 bin 584 yabancı turist, Sagalassos'u ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Milli Basketbolcü Hidayet Türkoğlu, sanatçılardan Hakkı Bulut ve Muazzez Ersoy da kenti gezen meşhur isimler arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious