Sağanak yağmur hayatı felç etti

Sağanak yağmur hayatı felç etti.10078
  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Samsun'da sağanak yağış köprü ayağını yıktı, ilçeye ulaşım kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çarşamba ile Ayvacık arasındaki ulaşımı sağlayan yol, köprü ayağının çökmesi sonucu ulaşıma kapanırken, çok sayıda tarlayı su bastı. Henüz tespit edilemeyen bir çok köye ise elektrik verilemiyor. Sel baskınlarından sonra toplanan Samsun Valiliği Kriz Masası, çalışmaların hemen başlatılması için aşırı zarar gören ilçelere ve köylere ekipler sevk ediyor.
Aşırı sıcakların ardından başlayan sağanak yağışlar, Çarşamba, Terme ve Ayvacık ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Coğrafi yapı itibari ile aşırı yağışlar özellikle yüksek kesimlerde heyelan tehlikesi meydana getirirken, dere ve ırmaklarda artan su seviyesi ise iki köprü ayağının çökmesine neden oldu. Çarşamba Ayvacık arasındaki bağlantıyı sağlayan yol, geçici olarak ulaşıma kapatıldı. Çarşamba ve Ayvacık İlçesi'nin yüksek kısımlarındaki dağ köylerinde elektrik ve telefon kesintileri meydana geldi. Tarım alanları sular altında kalırken, Terme İlçesi'nde ise çok sayıda iş yerinde su baskınları olduğu belirtildi.

Sağanak yağışın verdiği zarar ile ilgili Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Valilik binasında kriz masası oluşturarak durum ve zarar tespiti yaptırdı. Sabah saatlerinde yağışın verdiği zararı yerinde incelemek amacıyla Çarşamba ilçesine giden Vali Güzeloğlu, kapanan köy yollarının açılması, yıkılan Cecilli Köprüsü'nün yapılması ve sular avltında kalan tarlaların tasfiyesi için çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Sağanak yağışların iki gün daha devam edeceğini ifade eden Güzeloğlu, "Sabahın ilk ışıkları ile çalışmalara başladık. Çarşamba-Ayvacık arasındaki bağlantıyı iki köy üzerinden yapacağız. Yeşilırmak üzerindeki Suat ve Hasan Uğurlu barajlarındaki su seviyerini kontrol ediyoruz. Ani su baskınlarına karşı riski en aza indirgemek için çaba içindeyiz. Arazilerin coğrafi yapısı itibari ile heyelanlar olması söz konusu. Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz başta olmak üzere gerek tüm çalışmaları yapıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious