Sağda sürpriz buluşma

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Ben Diyarbakır’ı vermeye değil, Musul’u almaya çalışıyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağar, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin düzenlediği "gündem" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, gerilim üzerinden siyaset yapmanın artık sona erdiğini kaydetti. Siyasetin "gerilim, düşmanlık, husumet" üretemeyeceğini dile getiren Ağar, "Ülke insanı demokrasi dışı bir müdahaleyle karşılaşmayacaktır. Bunun yolu siyaset yapmaktır" dedi. Siyasetin yapıldığı yerin "mahkeme değil sandık" olduğunu dile getiren Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde demokrasinin zedelenmemesi gerektiğini söyledi.

15 günde bir görüşürüz
Merkez sağın birleştirilmesiyle ilgili olarak "İnsanlar yukarıdan oturup ne sağı ne de solu birleştirebilir. Bu bitti. Buna millet karar verir" diyen Ağar, "Benim saklayacak bir şeyim yok. Geçenlerde Mesut Yılmaz ile oturup görüştük uzun uzun. Her 15 günde bir sayın Demirel ile de oturup görüşüyoruz" dedi. Ağar, DYP dışında söyledikleri akılda kalan başka bir partinin olmadığını savundu.

Irak’ın Türkiye’nin en önemli meselesi olduğunu dile getiren Ağar, bu meselede üst düzey makamların farklı şeyler söylemesinin millette kaygı yaratacağını belirtti. "Bölgede hiçbir oluşum Türkiye’ye rağmen yaşayamaz. Denemek isteyen buyursun denesin" diyen Ağar, "Sayın Baykal, bizim açıklamalarımızla ilgili (Ağar Diyarbakır’ı mı vermeye çalışıyor) diyor. Ben Diyarbakır’ı vermeye değil, Musul’u almaya çalışıyorum" diye konuştu.

Ülkede istikrar olsaydı Cumhurbaşkanlığı seçiminin "çok bilinmeyenli denklem haline dönüşmeyeceğini" kaydeden Ağar, iktidara geldiklerinde AB sürecini yeni bir çerçeveyle hızlandıracaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious