Sağdıç, diğer sağdıçı vurdu

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Van'ın Saray ilçesine bağlı Beyarslan köyünde yaşayan Ayhan Akın'ın düğününde damadın iki sağdıcından biri olan İlhan Akın (31) diğer sağdıç M.K'nın silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saray'ın Beyarslan köyünde yaşayan damat Ayhan Akın'ın düğünü için köylüler Değirmengölü köyünden gelin alıp köyün girişine gelince damadın sağdıçları ve yakınları silahlarını yanına alarak damatla birlikte köyün girişinde düğün konvoyunun önünü kesti. Damadın yanında bulunan silahlı sağdıçlar bir yandan havaya ateş ederek kutlama yaparken diğer yandan konvoydan para almaya çalıştı.

Elinde pompalı tüfek bulunan M.K'nın yaşanan kargaşa esnasında ayağının kayması sonucu silahından çıkan mermi hemen yanında duran diğer sağdıç İlhan Akın'ın (31) göğsünün üst kısmına isabet etti. Ağır olarak yaralanan İlhan Akın, önce Özalp Devlet Hastanesi'ne ilk müdahale yapıldıktan sonra Van Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Akın, Van'a yetişmeden yolda ambulansta hayatını kaybetti. Van Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsiden sonra Akın'ın cenazesi düğünün yapıldığı köyde yakınları tarafından toprağa verildi.

Olayla ilgili olarak Jandarma tarafından gözaltına alınan M.K. ile H.A. isimli şahıslar adli mercilere sevk edildi. M.K. 'taksirli suçtan adam öldürmek" suçundan tutuklanarak cezaevine konulurken H.A'nın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

Düğün önünün kesilmesi olayında yaşanan üzücü olayın cehalet nedeniyle gerçekleştiğini belirten Saraylı vatandaşlar, ülkede sıkça rastlanılan olayların önüne biran önce yasal düzenlemelerle geçilmesi gerektiğini ifade ettiler. Saraylı Hacı Şeran, yapılan magandalığın aslında cehaletten kaynaklandığını belirterek her düğünde silahların atıldığını kaydetti. Şeran, "Bizim düğünlerimizde buna benzer çok olaylar yaşanıyor. Her düğünde insanlar bir marifetmiş gibi havaya silah sıkıyor. Aslında silah satışlarının fazla olması ve cahil insanların bu silahlara yönelmesi yüzünden buna benzer üzücü olayları yaşıyoruz. Düğünde silahını çıkaran gözünü kapatıp, silahın hangi tarafa baktığını bilmeden ateş etmesiyle insanlarımız ölüyor" dedi.

Nurettin Şeran ise köylerinde yaşanan üzücü olayın benzerlerinin basında sıkça rastlanıldığını belirterek insanların bundan ders çıkarmamasına içerledi. Şeran, "Cahillikten gelen böyle davranışlar nedeniyle olaylar cerayan ediyor. Basında sıkça rastlıyoruz ama kimsenin ders almadığını görmekteyiz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious