Sağıroda'nın Zahit'inden faşizme isyan

Sağıroda'nın Zahit'inden faşizme isyan.13126
  • Giriş : 17.06.2009 / 16:16:00

Ünlü tiyatro sanatçısı Mehmet Çevik, Taraf Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan demokrasiye komplo planına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taraf Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan AK Parti ve Gülen Cemaati'ni bitirme planına tepkiler çığ gibi büyüyor. Demokrasiye darbe planı olarak adlandırılan komploya bir tepki de tiyatro sanatçıcı Çevik tarafından gösterildi.

Bugün Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde bir bsın açıklaması yapan Çevik, Türkiye'de şimdiye kadarki süreçte bu gibi sıkıntılarla karşılaştığını belirterek, Türkiye'de demokrsi geleneğinin yerleşmesi adına hiçbir zaman geri durmadığını, 'Eşit, adalet ve özgürlük' kavramlarına inandığını söyledi.

Bu ülkenin bir aydını ve bir sanatçısı olarak tek işinin sahneye çıkmak olmadığını da belirten Çevik, “Yakın bir süreçte ortaya çıkan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlıklı Nisan 2009 tarihli belge ile görüldü ki; bir takım adı ve unvanları önemli olmayan kişiler, herhangi bir nedenle halkın verdiği kararın üstünde gören öteleştirme ayrıştırma gibi çabalarda tarih sürecinde birçok kez örneğini gördüğümüz gibi darbeci anlayışla memleket yönetimine el uzatıyorlar. Öncelikle bu faşist anlayışı protesto ediyorum.” dedi.

"Faşist çeteleri sivil yargıyla yargılansın Yetkililerden bu konunun üzerine gidip gereğini yapsın" isteyen Çevik, bu süreçte tüm aydınları göreve çağırarak, belgeyi hazırlayanların askeri değil sivil yargı ile yargılanmasını istedi.

Çevik şöyle konuştu; “Bu faşit çetelerin bir an önce askeri yargıyla değil, sivil yargıyla yargılanıp hesap vermelerini istiyrum. Bu halkın tüm sıkıntılarla yokluklarla erdem ve inançla ortaya koyduğu iradesinin kisenin el uzatmamasın için sesiz kalmaycağıma söz veriyorum. Bu süreçte inanç ve düşünceleri ne olursa olsun tüm aydınlarımızın ve sanatçılarımızın 'ulusal egemenliğin' savuncusu olması gerektiğinden yola çıkıp, göreve çağırıyorum.

Birçok tiyatroda görev yapan ve 657'ye tabi olan Çevik, daha önce Sağıroda dizisinde Zahit, TRT 1 de yayınlanan Aynadaki Düşman dizisinde Tahir Baba rolleri ile gündeme gelmişti.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*