Sağlam: Başkanımıza güvenim tam

Sağlam: Başkanımıza güvenim tam.10403
  • Giriş : 12.10.2007 / 14:25:00

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, kendisi için ilkesiz, taviz vererek elde edilen bir şampiyonluğun hiç bir anlamı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Futbol takımı genel menajeri Sinan Engin ile birlikte BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde spor müdürleri ve yazarlarıyla dün akşam bir araya gelen ve katılımcıların sorularını yanıtlayan Sağlam, Samsunspor'u çalıştırdığı dönemde 5 as oyuncuyu birden kadro dışı bıraktığını belirterek, ''Kayserispor'da da aynı kararlılığı gösterdim. Beşiktaş'ta her zaman takımın menfaatlerine göre hareket edeceğim ve ilkelerimden taviz vermeyeceğim. Benim için ilkesiz, taviz vererek elde edilen bir şampiyonluğun hiç bir anlamı yoktur. Küme düşerim, başarı adına bu değerlerimden taviz vermem. Bu çizgimi hepiniz gördünüz'' diye konuştu.Sağlam, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'e güveninin tam olduğunu ve en ufak bir sorun yaşamadıklarını ifade ederken, genel menajer Sinan Engin ile de yetki karmaşası yaşamadıklarını söyledi.

Ertuğrul Sağlam, sezon başından itibaren takımın anlayışında değişim yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

''Bütün taşların yerine oturmasını 2 aylık bir süreçte gerçekleşmesini beklemek hayalcilik olur. Ancak futbolcularımızın iştahının üst seviyede olması bizleri mutlu ediyor. Futbolcularımızın bugüne kadar sahip oldukları bazı alışkanlıkları değiştirme çabasındayız. Mesela top ayağında iken sahada güzel şeyler yapmaya alışkın olan futbolcularımızdan, top rakibe geçtiğinde de az da olsa takıma katkı sağlamasını, sorumluluk almasını istiyoruz. Ricardinho, Delgado, Burak gibi top ayağında iken güzel işler yapan futbolcularımızdan defansif olarak da katkı bekliyoruz.''

Beşiktaş'ın son 4 teknik direktörü arasında, sezonun ilk 8 haftasına en
iyi başlayan teknik kadro olduklarını hatırlatan Ertuğrul Sağlam,
''Ancak Beşiktaş'ta işler kötü gidiyormuş gibi bir hava yaratılmaya
çalışılıyor. Kamuoyunda yaratılmaya çalışıldığı gibi takımımızda olumsuz
bir durum yok'' dedi.

Diatta ve Higuain'in transferinde yapılan eleştirilere de değinen siyah-beyazlı teknik adam, ''Biz de birçok teknik adamın yaptığı gibi, 'Şunu istedik almadılar, bunu istedik almadılar' gibi açıklamalar yapabilirdik. Olası başarısızlıklara bu şekilde kılıf arayabilirdik. Ayrıca biz defansta Gökhan Zan ve İbrahim Toraman'ın alternatifi olabilecek bir isim arıyorduk. Diatta'yı aldık. 7 milyon Avro ödeyip, bir oyuncu alıp, İbrahim Toraman gibi bir oyuncuyu yedek kulübesinde bekletseydik daha mı iyi olacaktı?'' şeklinde konuştu.

YAZ DÖNEMİNDEKİ 40 GÜNLÜK TATİL ÇOK FAZLA

Yaz döneminde 40 günlük tatilin çok fazla olduğunu belirten Sağlam, ''Bu uzun tatil sonunda futbolcuları Avrupa maçlarına yetiştirmek sıkıntı yaratıyor. Profesyonel futbolcuların da tatilden 8 kilo fazla ile dönmek, yüzde 80 performansını kaybedip de gelmek gibi hakları yok. 40 gün tatilde çalışmayan bir futbolcuyu, 30 günde Şampiyonlar Ligi'ne hazırlayamazsınız. Devre arası tatilin 15 güne indirilmesi çok doğru bir karar'' dedi.

Ertuğrul Sağlam, hedefleri büyüttüklerini vurgulayarak, oyuncuların 50 maçın üzeri için, hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazır olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

GENEL MENAJER ENGİN: ''İDARİ PATRON BENİM"

Beşiktaş Futbol Takımı Genel Menajeri Sinan Engin ise kendisinin idari patron olarak görev yaptığını, teknik patronun da Ertuğrul Sağlam olduğunu söyledi.

Basında ''Patron'' demecinin art niyetli kişiler tarafından farklı yerlere çekildiğini savunan Engin, ''İdari olarak ben, teknik olarak takımın patronu hocadır. Ertuğrul Sağlam ne derse o olur. Benim teknik konularda hocanın işine karışmam, 'Şunu oynat, bunu oynat' demem söz konusu değildir, haddim de değildir. Hatta hoca idari anlamda da ne isterse o şekilde hareket ederiz. Benim söylediğim 'patron' kelimesinde hiçbir art niyet yoktu. Biz birbirimizi çok iyi tanıdığımız için hoca da bunu biliyor'' dedi.

Sinan Engin, ''Ocak'ta operasyon yapılacak'' şeklinde bir açıklama yapmadığını, sözlerinin yanlış aksettirildiğini belirterek, ''Ocak transfer ayı olduğu için, 'Beklenen performansı gösteremeyen oyuncularımızın durumuna bakarız' dedim. Performansları düzelir kimseyi göndermeyiz. Bu takıma bir motivasyondur, uyarıdır. Bu sözlerimiz 'Bobo, Ricardinho gibi futbolcularımız için de geçerlidir' dedim. Mesela Higuain eleştiriliyor. Porto maçında golü atsaydı bu eleştiriler olmayacaktı. İki ay sonra hangi oyuncunun nasıl bir durumda olacağını kimse bilemez. Futbolcularımızın hepsinin performansı iyi olur, hepsi kalır'' diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious