"Sağlam ne istediyse aldılar"

  • Giriş : 25.02.2008 / 12:22:00

Beşiktaş´ın eski teknik direktörü Rıza Çalımbay, siyah-beyazlı kulübün yönetim kurulunu bu sezon başarılı gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalımbay, yaptığı açıklamada, Beşiktaş yönetim kurulunun bu sezon görevini yaptığını belirterek, "Teknik direktör Ertuğrul Sağlam ne istediyse aldılar. Bu yönden yöneticileri başarılı görüyorum" dedi.

Beşiktaş’ın çok iyi kadroya sahip olduğunu ifade eden tecrübeli teknik adam, "Futbolcu açısından Sağlam ne istediyse alındı. Tutmadı tekrar aldılar. En son büyük para ödeyerek Holosko’yu transfer ettiler. Arkasından çok iyi bir stoperi kadroya dahil ettiler. Beşiktaş’ın bu sezon şampiyon olması gerekiyor" diye konuştu. Rıza Çalımbay, siyah-beyazlı takımın şampiyon olamaması halinde


bile bunu son şansı olarak değerlendirmemek gerektiğini vurgulayarak, "Yönetim görevde bulunduğundan beri en çok transferi bu dönemde yaptı. En çok parayı bu sezon harcadılar. Bu bakımdan yönetim üstüne düşen her şeyi yapmıştır. Borca girmiş olabilirler, ama antrenörün istediği, gerekli olanları yapıyorlar" dedi.

"İSTİKRAR ŞART"
Beşiktaş’ta son dönemde istikrarın yakalanamaması ve tartışmaların çok olması yönündeki soruyu yanıtlayan Çalımbay, şunları söyledi: "Beşiktaş’ın 12 senede tek şampiyonluğu var. Başarıya hasret. Tartışmanın çok olmasının nedeni şampiyonluğun bir türlü gelmemesi. Kulübün altyapıya çok önem vermesi gerekiyor. Süleyman Seba döneminde oynayanların yüzde 80-90’ı altyapıdan geliyordu. Başarılı oluyorduk. Çünkü iyi bir eğitim alarak geliyorduk. O dönemde transfer yapılırken tek oyuncu alınıyordu. Belki iki oyuncu transfer edilerek sonraki sene yolumuza devam ediyorduk. Sorun olmuyordu. Şimdiyse sürekli oyuncular değişiyor. İki sene önce Beşiktaş’ın başındayken kadroda yer alan futbolculardan şu anda 3 veya 4’ü oynuyor. İbrahim Üzülmez, İbrahim Toraman, Ali Tandoğan, Gökhan Zan ve belki bir iki oyuncu daha benim dönemimden kalma. Kadroda sürekli değişiklik olmasından dolayı başarının gelmesi çok zor. Başarıyla birlikte istikrar yakalanacaktır. Ondan sonra kadronun korunmasıyla istikrar yüzde yüz sağlanacaktır."

"SONUNA KADAR BEŞİKTAŞ’A SAHİP ÇIKAN İNSANLARIZ"
Rıza Çalımbay, camianın içinden yetişmiş kişilere sahip çıkması, eski ve efsane olmuş isimlerden yararlanması gerektiğini söyledi. Bütün Beşiktaşlıların bu şekilde davranması gerektiğini dile

getiren Çalımbay, "Ben Beşiktaş’ta görev yaptıysam, sonrasında benim kulüp içinde başka türlü yer almam gerekiyor. Bu camiadan yetişmiş herkesin bir şekilde bunu yapması lazım. Beşiktaş’ın eski oyunculardan, efsane olmuş isimlerden, geçmişi çok iyi olan kişilerden mutlaka yararlanması gerekiyor. Samet Aybaba ile kavgalı, benimle başka bir şey olmuş, diğeriyle başka olaylar yaşanmış. Biz Beşiktaşlıyız. Sonuna kadar Beşiktaş’a sahip çıkan insanlarız" diye konuştu.

En büyük hedeflerinden birinin Beşiktaş Kulübü başkanlığı olduğunu kaydeden siyah-beyazlı takımın eski teknik direktörü, bunu çok çok ilerde istediğini dile getirdi.

"BEŞİKTAŞ GERİYE DÜŞTÜ"
Teknik direktör Çalımbay, son dönemde arzulanan başarıları yakalayamayan siyah-beyazlı takımın Fenerbahçe ve Galatasaray’ın gerisine düştüğünü ifade etti. Beşiktaş’ın son 12 senede sadece bir kez mutlu sona ulaştığını hatırlatan Rıza Çalımbay, "Biz 1982 yılında şampiyonluğa ulaştığımızda 15 sene sonra Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşımıştık. Şu anda 12 yılda tek şampiyonluk var. 100. yıldaki şampiyonluk bulunuyor. Mutlaka geriye düştü. Takımın iyi kadrosu var. Bu sene şampiyon olmaması için neden yok. Ancak telafisi olmayan maçlar var. Galatasaray ve Fenerbahçe maçına kadar puan kaybetmemesi lazım" diye konuştu.

"BANA GÖRE HİÇBİR TAKIM PROFESYONELCE YÖNETİLMİYOR"
Çalımbay, Türkiye’de hiçbir takımın profesyonelce yönetilmediğini dile getirdi. Futbolcularda da profesyonelliğin olmadığını savunan tecrübeli çalıştırıcı, şunları söyledi: "Bana göre hiçbir takım profesyonelce yönetilmiyor. Futbolcularda profesyonellik yok. Bu bakımdan yöneticilerden de beklemek yanlış olur. Yöneticilerin çoğu futbolun içinden gelmemiş oluyor. Yöneticinin mesleği futbolculuk değil. Bu bakımdan hata yapmaları normal. Profesyonel yönetici ve menajer yetiştirmemiz lazım. Kulüpler profesyonel anlayışla yönetilirse çok daha iyi durumda olurlar. Futbolun içinden gelen bizler maddi ve manevi ne yapılması gerektiğini biliyoruz. 3 büyük kulüp profesyonel kişilerle çalışırsa başarılı olur. Çok iyi imkanlara sahipler. Eskisi gibi değil. Her türlü maddi imkanlara sahipler. Altyapıda yüzde yüz psikolog ile çalışılması gerekiyor. Avrupa’da iyi bir tarama ekibi kurmak lazım. Kulübün pilot takımı da olmalı. Bunları yapan kulüp kurtulur. Çok iyi oyuncu yetiştirir, boşuna para harcamaz ve Avrupa’da söz sahibi olur."

"AZİZ YILDIRIM YAPTIĞININ KARŞILIĞINI ALIYOR"
Rıza Çalımbay, Fenerbahçe’nin bu konularda biraz daha öne çıktığını ve sarı-lacivertli kulübün başkanı Aziz Yıldırım’ın yaptığının karşılığını aldığını söyledi. Fenerbahçe’nin muhteşem bir stada sahip olduğunu vurgulayan Çalımbay, "Belki Avrupa’da bile böyle stat yok. Her şey başarıya bağlı. Aziz Yıldırım çok mücadele etti. Takım başarısız olduğunda bile çok iyi işler yapıyordu. Üstüne başarı gelince süper oldu" dedi.

"ARNAVUTLUK VE BOSNA HERSEK MİLLİ TAKIMLARINDAN TEKLİF ALMIŞTIM"
Bu sezon takım çalıştırmayan Rıza Çalımbay, Arnavutluk ve Bosna Hersek milli takımlarından teklif aldığını, ancak şartlardan dolayı gitmediğini söyledi. Bu sezon takım çalıştırmamasının nedeninin yurt dışını düşünmesinden dolayı olduğunu ifade eden Çalımbay, "Bana 5 kadar teklif geldi. Arnavutluk ve Bosna Hersek milli takımıyla Güney Kore, Azerbaycan ve Romanya’dan teklifler geldi. Özellikle Arnavutluk ve Bosna Hersek milli takımını çok istiyordum. Ancak onlarda da istediğimiz şartlar olmadı ve gitmedim" diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious