Sağlığa zararlı 66 ton kaçak çay kayboldu

  • Giriş : 03.06.2007 / 19:25:00

Gaziantep'te 66 ton kaçak siyah çay, yed-i emin olarak bekletildiği depodan kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Laboratuar analiz sonuçları bozuk çıkan 325 bin YTL değerindeki siyah çayın sahibi hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulurken, çayların başka illerden piyasaya sürülebileceğine dikkat çekildi.

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü gıda kontrolörlerinin 12 Şubat 2007 tarihinde Onat Kutlar Mahallesi'nde faaliyet gösteren bir firmada yaptığı denetimde, üretim izni olmayan 66 bin 920 kilogram çay bulundu. Alınan numuneler incelenmesi için İl Kontrol Laboratuarı'na gönderilirken, çaylar yed-i emin olarak firma sahibi Adem K.'ye teslim edildi. Analiz sonucu, paketlenmiş haldeki 920 kilogram çayın sonuçları olumlu çıktı. Çuvallarda bekletilen 66 bin kilogram siyah çayın ise sağlıksız olduğu belirlendi. Firmanın faaliyetleri, 18 Şubat 2007 tarihinde Gaziantep Valiliği'nin oluru ile durduruldu. Ancak söz konusu firma, 6 Mart 2007'de analiz sonuçlarına itiraz etti. Bunun üzerine alınan referans numuneler, Ankara İl Kontrol Laboratuar Müdürlüğü'ne gönderildi. 25 Nisan 2007 tarihinde Ankara'dan gelen sonuçlar da olumsuz çıktı. Durum, 2 Mayıs 2007'de firma yetkilisine avukatı aracılığıyla bildirildi.

Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, 27 Mayıs 2007'de yed-i emin olarak bırakılan çayların tespiti için söz konusu adresi gittiklerinde sağlıksız olan 66 ton civarındaki çayın depoda olmadığını gördü. Firmanın yed-i emini bozduğu tutanak tutularak kayda geçirildi ve işletme hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması amacıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Kaybolan çayın piyasa değerinin 325 bin YTL olduğu bildirilirken, bu ürünlerin başka illerde piyasaya sürülebileceği uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious