Sağlığınız için önce diş çürüklerini önleyin!

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Sağlığın ağızda başladığını unutmayın, dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra yediğiniz gıdalara dikkat ederek de onları koruyun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada pek çok insanın hayatında en az bir ya da birkaç kez yaşadığı diş çürümesini aslında çok kolay tedbirlerle önlemek mümkün olabiliyor. Diş çürümesinin engellenmesiyle; kişi hem çürük bir dişin vereceği ağrıdan kurtulmuş oluyor, hem beslenmesinde sıkıntı yaşamıyor. Diş Hekimi Altuğ Serçe, dişlerin çürüme nedenlerini ve çok basit önlemlerle diş çürüklerinin önüne nasıl geçilebileceğini anlattı: 'Diş çürükleri, koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak bilinmektedir. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadır''

KARBONHİDRAT VE ŞEKERE DİKKAT!

Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre, herkes için bir tehlike var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar, bir de kullandıkları suların florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi altındadır. Bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da, tek başına çürüğü önleyemez. Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlarda çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de diş hekimleri tükürük akışını artırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

ÇÜRÜĞÜ ÖNLEYEN BASİT YÖNTEMLER

* Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişler fırçalanmalı ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

* Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir.

* Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır.

* Fırçalar, orta derecede sert yada yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidir.

* Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.

* Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır.

* Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan 'florlama' ve 'fissür örtücüler' hakkında diş hekimine başvurulmalıdır.

* Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır.

* Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.

* Şekerli yiyecekler ana öğünlerde tüketilmeye çalışılmalı ve yemek aralarında bir şey yememeye gayret edilmelidir.

* Belirli periyotlarla diş hekimine başvurulmalı ve çürüklerin erken yakalanması sağlanmalıdır.

* Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious