Sağlığınız pazarlanıyor

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Kapı pazarlamacılarının yerini sağlık tacirleri aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir özel hastanede check- up promosyonlu tansiyon aleti satanlar, üniversite adı kullanarak okullarda diş pastası- macunu pazarlayanlar türedi. Ürünleri fahiş fiyata aldıklarını, promosyonların kandırmaca olduğunu anlayan tüketiciler nereye başvuracaklarını şaşırırken, İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, "Kapı satıcılarına itibar etmeyin, kanmayın. Hele ürün sağlıkla ilgiliyse daha da dikkatli olun" uyarısı yaptı.

Kurtuluş- İpek İşeri İlköğretim Okulu’nda görevli 12 öğretmen kendilerine `Fresh White’ ve `Smokers’ markalı diş pastası ürünü satan pazarlamacıyı İzmir Dişhekimleri Odası’na şikayet etti. Öğretmenler, 2 Ekim 2006 tarihinde okullarına gelen Bülent Sayın’ın kendisini ağız ve diş sağlığı uzmanı olarak tanıttığını, okulda ürün tanıtımı yapmak üzere resmi makamlardan alınmış izin yazısı gösterek satış yaptığını bildirdi.

Öğretmenlerin tuttuğu tutanakta, pazarlamacının Yaşarlar Kozmetik Sanayi A.Ş. tarafından üretilen ürünlerin diş sağlığı için çok yararlı olduğunu söylediği, Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi ile birlikte çalıştıklarını, okula daha sonra diş taraması için de geleceklerini belirttiği yer aldı. Ürünlerin diş beyazlatmada kullanıldığını, sadece eczanelerde bulunduğunu, iki ürünün toplam fiyatının 36 YTL olduğunu, tanıtım amacıyla öğretmenlere 15 YTL’den satıldığını belirten pazarlamacının satış yapıp ayrıldığı kaydedildi.

Öğretmenlerden gelen tutanaklı şikayeti değerlendirdiklerini belirten İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, şunları söyledi:

"Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nin de üretici firmanın da ürün pazarlamada isimlerinin kullanıldığı ortaya çıktı. Fakülte de üretici firma da şikayetçi. Tüketicilere fahiş fiyatla sağlık ürünü pazarlamaya kalkanlara karşı hukuki yollar neyse gereğini yapacağız. Bu pazarlanan ürünler Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı izniyle üretilmiş olabileceği gibi izinsiz, ruhsatsız ürünler de olabilir. Nitekim geçmişte çeşitli örneklerini yaşadık. Bu tür pazarlamacıların iş yapamaması için tüketicinin bilinçli ve dikkatli olması gerekiyor. Bu tür ürün satışına, promosyonlara kanmamak gerek."

2 YTL’LİK ÜRÜN

Öte yandan ürünlerinin yoğun olarak Ege Bölgesi’nden kapıdan satışla, fahiş fiyatla pazarlandığına ilişkin tüketicilerden şikayet aldıklarını belirten Yaşarlar Kozmetik Sanayi A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı Mansun Yıldız ise şöyle konuştu:

"Biz de bu durumdan şikayetçiyiz, çünkü firmamız zarar görüyor. Bizim ne böyle bir elemanımız, ne bu kurumlarla işbirliğimiz ne de böyle bir satış organizasyonumuz var. Ürünlerimiz büyük alışveriş merkezlerinde ortalama 2 YTL fiyatla satılıyor. Ama pekçok tüketici kapılarına getiren satıcıdan 15 YTL’ye aldıklarını belirtiyor, bizi rencide edici sözler söylüyor. Ürünlerimizi toptan satıyoruz ve ihraç ediyoruz. Yani şirket olarak parekende satışımız yok. Biz de bu pazarlamacıların peşindeyiz. Firmamızın elemanı gibi kendini tanıtıp Ege Üniversitesi’nin, Ege Sağlık Hastanesi’nin adını kullanıyorlarmış. Ürünümüzü alıp satmalarına karışamayız ama bu satış tarzı çirkin ve zarar verici. Şikayetçiyiz."

ŞİFA’NIN ADINI KULLANDILAR

Merkezi Bornova’da olan, tansiyon aleti gibi medikal ürünleri pazarlayan bir şirketin elemanlarının da Özel Şifa Hastaneleri’nin adına `check- up’ promosyonu vaadiyle ürünlerini pazarlayıp satmaya çalıştıkları ortaya çıktı. İzmir’in yanı sıra Balıkesir, Manisa, Aydın gibi Ege illerinden pekçok kişinin hastanelerini arayarak, tansiyon aleti satın aldıklarını, karşılığında da check-up sözü verildiğini belirttiklerini anlatan Özel Şifa Hastaneleri Grubu Başkanı Dr. Mahmut Akdoğan şunları söyledi:

"Çok sayıda arayan var. Bir firma adımızı kullanıp, bizim adımıza check- up sözü vererek tansiyon aleti pazarlıyormuş. Vatandaş Şifa adını duyunca güveniyor, tansiyon aletini alıp bizi arıyor. Adımızın kullanıldığını, check- up vaadini bizi arayanlar sayesinde öğrendik. Avukatlarımız hemen müdahale etti, ilgili firmanın yetkililerine ulaşıp uyarı yaptı. Ama hala arayanlar var, bu işin sürdüğünü gösteriyor. Hukuki yollara başvuracağız."

Şifa Hastanesi’nden check- up promosyonunu duyunca 110 YTL peşin parayla kapısına gelen bir satıcıdan tansiyon aleti aldığını belirten K.Ö., "Evdeki kayınvalime de gelip fizik tedavi uygulama sözü verdiler. Check- up için Şifa Hastanesi’ni aradım. Böyle bir uygulamalarının olmadığını söylediler. O zaman kandırıldığımı anladım. Olay ortaya çıkınca kızım firmayı aradı, tansiyon aletini iade etmek istediğini söyledi. Kızımı tehdit etmişler, o yüzden adımının açık yazılmasını istemedim. Ürünü satarken her türlü iadenin söz konusu olduğunu söyleyip sonra tehdit edenlerden her şey beklenir. Paramı geri alana kadar uğraşacağım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious