Sağlık Bakanı açıklama yapıyor

Sağlık Bakanı açıklama yapıyor.13329
  • Giriş : 16.05.2009 / 10:40:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 00:54:16

Türkiye'de ilk domuz gribi vakasının İstanbul'da görülmesi üzerine alınan tedbirlerle ilgili basına açıklama yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bakanlığımız konu ile ilgili gerekli tedbirkleri alıyor. Zaten havaalanında söz konusu hastanın tespiti de bunu bize açıkca gösteriyor. Bütün havaalanlarında gerekli önlemler alınmıştır. Her türlü şüphede vatandaşlarımız gerekli tedbirleri almalıdır. Hastaneye başvurmalıdır. Gerekli tedbirleri aldık ama kişilerin kendilerini de korumaları gerekmektedir. Seyehat konusunda eğer mecburuiyet yoksa vakanın görüldüğü ülkelere gidilmemelidir.

Meksika'da başlayan domuz gribinin ilk vakası ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra gerekli yetkili ve uzmanları topladık gereklşi tedbirleri aldık. Yurtdışından giren bu vakanın temas ettiği kişiler yakından takip edilecek. Öncelikle 6 kişilik bir aile gözetim altındadır. Bir taraftabn birlikte yolculuk edenler de kontrol altına alınacaktır.

Uçakta 163 yolcu vardır 96'sı İstanbul'da diğerleri de başka illere dağıldı. Bu konuda hassas olmak gerekiyor. Hastane konusunda prosedür var. Kendi personelimiz için de tedbirleri alıyoruz.

Hastanede özel enfeksiyon uygulaması var odalarda her türlü ihtiyaç mevcut ve dışarı çıkması ve yayılması konusunda gerekli, tedbirler alındı.

Türkiye'de 27 termal kamera kara ve hava sınırları için hazırlanmış durumda. Yakalaşık 10 tanesinin de montajı gerçekleşti. Ekip teşekkürü hakedecek iyi bir çalışmanın içerisinde.

İzalasyon süreci yaklaşık 21 Mayıs'a göre sürecek. Uçakta seyehat edenler ve aile için 21 Mayısa kadar gözetimde. Hasta Haseki hastanesinde ama bu hastaneler önünde yığılmanın gerçekleşmemesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*