Sağlık Bakanı Akdağ, Elazığlıları sevindirdi

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Elazığ'ı bölgenin sağlık merkezi yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tunceli'de yaptığı incelemelerin ardından akşam saatlerinde Elazığ'a dönen Bakan Akdağ, Vali Muammer Muşmal'ı makamında ziyaret etti. Bakan Recep Akdağ, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm programı kapsamında 15 ana bölgeye ayrıldığını belirtti. Bakan Akdağ, ayrıca bu ana bölgeleri de kendi arasında küçük bölgelere ayırdıklarını vurguladı. Bu anlamda İstanbul'un kendi arasında 5 bölgeye ayrıldığını hatırlatan Bakan Akdağ, doğuda Erzurum, Van ve Elazığ'ın, Kuzeyde Trabzon ve Samsun, Güneyde ise Diyarbakır ve Gaziantep gibi illerden Türkiye çapında sağlık bölge illeri oluşturduklarını söyledi. Oluşturdukları bölge illerinde ise eğitim araştırma hastaneleri yaptıkları bilgisini veren Bakan Akdağ, Bunların ilklerinden birini ise Elazığ'a yaptıklarını söyledi. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kararının verildiğini hatırlatan Bakan Recep Akdağ, bu hastanelerinde klinik şefleri, yardımcıları ve asistanları istihdam edebilmek için de bir kanun hazırlığı içinde olduklarını vurguladı.

Bölge illerinin vatandaşlarının büyük bir kısmının Elazığ'da sağlık alanında hizmet aldığına işaret eden Bakan Akdağ, saha kordinatörlerinin illerde geniş bir çalışma yaptıklarını vurguladı. Amaçlarının Elazığ'da da sağlık hizmetlerinin kalitesini biraz daha yukarıya çekerek, vatandaşın her geçen gün daha iyi hizmet almasını sağlamak olduğunu altını çizen Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlıkta bölge illerinin adını tam olarak koymak lazım. Vatandaşların kendi ikamet ettiği yerde sağlık hizmetini alması lazım. Açık kalp ameliyatı gibi bazı hizmetler var ki bunlar bölgesel bazda verilebilir." şeklinde konuştu.

Her şehrin insanının sağlık hizmetini ikamet ettiği yerde almasını hedeflediklerini belirten Bakan Akdağ, her yerde verilemeyen büyük sağlık hizmetlerini ise oluşturulan sağlık bölge illerinde vermeği hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Vali Muammer Muşmal ise Bakan Recep Akdağ'a Elazığ'ı temsil eden Çayda Çıra figürlü bir plaket takdim etti. Bakan Akdağ, daha sonra, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious