Sağlık Bakanı Akdağ KKTC'de

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Akdağ, sağlık sektöründeki reform çalışmaları ve iki bakanlık arasındaki işbirliğini görüşmek üzere Sağlık Bakanı Vaiz'in davetlisi olarak bugün öğleden sonra KKTC'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akdağ'ın heyetinde Müsteşar Yardımcısı Dr. Orhan Gümrükçüoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Turan Buzgan, Sağlık Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Sinan Yol ve Dışilişkiler Daire Başkanı Kamran Özden bulunuyor.

Bugünkü ilk ziyaretini Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'e yapan Türkiye Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra Başbakan Ferdi Sabit Soyer, ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edildi.

AKDAĞ: "KKTC HÜKÜMETİ DE BÜYÜK İŞLER BAŞARACAK"

Sağlık Bakanı Akdağ Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Başbakanlık'ta saat 16.30'dabir araya geldi. Görüşmede Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ve Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile konuk heyet de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Akdağ kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretinin kısa olacağını ancak çok yararlı görüşmeler gerçekleştireceklerine inandığını kaydetti. Türkiye'deki Sağlık Dönüşüm Programı'nın kendilerini dört yıl gibi kısa bir sürede nereden nereye götürdüğünü anlatma imkanı olacağını söyleyen Akdağ, yapacak daha çok şey olduğunu fakat dört yıl içinde büyük bir değişim yaşandığını kaydetti.

Akdağ yapısal değişimi büyük ölçüde gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen yıllarda bunun sonuçlarını alacaklarını dile getirdi. Vatandaşların artık hastaneye, ilaca daha kolay ulaştığını, koruyucu sağlık hızmetlerini daha iyi aldığını söyleyen Akdağ, kaynakların çok değişmemesine rağmen bunları başardıklarını vurguladı. Türkiye'de sağlık harcamalarının fazla artmadığına dikkat çeken Akdağ, insan kaynaklarının da pek değişmediğini ancak iyi bir organizasyon ve dönüşüm programıyla güzel işler gerçekleştirildiğini ifade etti.

Akdağ, "Dinamik ve enerjik bir biçimde motive olmuş yönetimiyle KKTC hükümetinin de bu anlamda büyük işler başaracağına inanıyorum" dedi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de, Akdağ ve ekibinin Türkiye'de sağlık alanında gerçekleştirdiği dönüşümleri izlediklerini ve alınan mesafeyi takip ettiklerini belirtti. Soyer, bunun Türkiye açısından güzel bir gelişim olduğunu ve bir çok ülke için örnek teşkil edebileceğini kaydetti.

Soyer, dönüşümü hedefleyen bir hükümet olarak Akdağ ve ekibinin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini vurgulayarak, geçtiğimiz günlerde Bakan Vaiz'in girişimleriyle TC Sağlık Bakanlığı ekibinin Bakanlar Kurulu'nda verdiği brifingi ilgiyle izleyip, pek çok olguyu not ettiklerini ifade etti.

Soyer, ilerleyen günlerde çalışmaları artırarak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious