Sağlık Bakanı: Ankara'nın suyunda sorun yok

Sağlık Bakanı: Ankara'nın suyunda sorun yok.10372
  • Giriş : 12.06.2008 / 16:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bakanlığın, Ankara'ya verilen içme suyunda standartların üstünde hiçbir kimyasala, hiçbir ölçüme rastlamadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdağ, Sağlık Bakanlığınca Ankara Dedeman Otel'de düzenlenen ''Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi Programı'' tanıtım toplantısından ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere Büyükşehir Belediyesince Kızılırmak'tan getirilen suda arsenik oranının yüksek çıktığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Akdağ, konuyla ilgili daha önce yazılı ve sözlü açıklamalar yaptığını anımsattı.

Akdağ, içme suları ile ilgili yönetmeliğe işaret ederek, bu konuda ''her önüne gelenin konuşmasının, yorum yapmasının, tahlil yaptığını belirtmesinin uygun olmadığını'' söyledi. Akdağ, ''Türkiye'de içme sularının nitelikleri ile ilgili çok açık kurallar var. Bu kuralları oluştururken, yakın bir zamanda, AB standartlarını da göz önüne alan bir yönetmelik yaptık. Bütün içme sularını, bu yönetmelik çerçevesinde değerlendiriyor, izliyor ve takip ediyoruz'' diye konuştu.

Akdağ, Ankara'nın içme suyunun, hem Ankara İl Sağlık Müdürlüğü hem bu müdürlüğe bağlı Halk Sağlığı laboratuvarı hem de Hıfzıssıhha tarafından takip edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ankaralıya verilen içme suyu incelenirken, Belediyenin tesislerindeki çıkış noktasından numuneler alıyoruz, ayrıca gün içerisinde de çeşitli semtlerde musluklardan akan sulardan da numune alıyor, inceliyoruz. İncelemelerde, mikrobiyolojik tetkikler yapıyoruz, bulaşıklık durumun olup olmadığına bakıyor, kimyasallarla ilgili olarak yine bu yönetmeliğin belirttiği aralıklarla inceleme yapıyoruz. Sağlık Bakanlığının, şu ana kadar Ankara'ya verilen içme suyunda standartların üstünde hiçbir kimyasala, hiçbir ölçüme rastlamış değildir.''

-''BELEDİYE DE SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDEDİR''-

Belediye ile de yakın işbirliği içerisinde olduklarını da ifade eden Akdağ, ''Kuşkusuz ki belediye de sorumluluğunun bilincindedir. Şimdi gidip de herhangi bir ırmaktan su alarak, bunu ölçerek Ankaralının içme suyu hakkında yorum yapmak insanlığa sığmıyor. Bakanlık olarak, üzerimize düşen görevi hassasiyetle yürütüyoruz, bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendirmeye de devam edeceğiz'' diye konuştu.

Bu konuda gerekli talimatları verdiğini belirten Akdağ, şöyle devam etti:

''Hıfzıssıhha Başkanlığımız bu işi takip eden bilim adamları ile birlikte bir basın toplantısı yapacak. Ölçüm sonuçlarını da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Bu sonuçlar gizli değil. Vatandaşa da haksızlık yapmayalım, kafalarını karıştırmayalım.

Tüm Ankaralılar emin olmalıdır ki; Sağlık Bakanlığı olarak hassasiyet oluşan bu konu ile ilgili takiplerimiz devam edecek ve en ufak bir risk görüldüğünde muhakkak vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.''

-TAM GÜN YASA TASARISI-

Akdağ, ''Tam Gün Yasa Tasarısı'nın geri çekildiğine dair söylentiler doğru mu?'' sorusunu yanıtlarken, ''Böyle bir tepki falan yok. Biz bu husustaki teknik çalışmaları sürdürüyoruz. Takdir edersiniz ki böylesine köklü bir konuda sağlam teknik çalışmalar yapmak lazım'' dedi.

Akdağ, Tam Gün Yasa Tasarı'nın yasalaşmasıyla birlikte vatandaşların çok daha kolay sağlık hizmeti alabileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, ''Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki Kemik İliği Bankası'' ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine de, ''Burada, kemik iliği vericiliği için çok eskiden beri oluşturulmuş bir ilik bankası var. İlik bankası denince vatandaşlarımız yanlış anlıyor. Biz kimsenin iliğini falan alıp saklamıyoruz. Burada, kemik iliği nakli konusunda verici olmayı düşünen kişilerin tetkikleri yapılıyor ve bilgisayar programına kaydediliyor'' diye konuştu.

Bu bilgilerin saklı tutulması gerektiğini ifade eden Akdağ, ''Bu olayda, başkalarının eline geçmiş mi, kopyalanmış mı bunlar araştırılıyor. Ben kendi teftiş kuruluma da talimat verdim, onlar da bu meseleyi araştıracaklar. Bundan, bu bilgilerin organ mafyası tarafından kullanılacağı yönünde bir anlam çıkarılması çok yanlış. Bunlar güvensizliğe neden oluyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious