Sağlık Bakanı'ndan domuz gribi açıklaması

Sağlık Bakanı'ndan domuz gribi açıklaması.11110
  • Giriş : 20.06.2009 / 23:41:00
  • Güncelleme : 21.06.2009 / 00:16:08

Sağlık Bakanı Akdağ, domuz gribi konusunda virüsün hızlı yayılmayacağı yaz mevsimine girildiğini belirterek, ''Bu yaz ciddi bir yayılma beklemiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dış ülkelerden gelen kişilerin virüsü diğer kişilere bulaştırmasının beklenen bir durum olduğuna işaret eden Recep Akdağ, ''Ama bu konuda 2 ay boyunca çok dikkatli tedbirler aldık'' diye konuştu.

Akdağ, AK Parti Bitlis il örgütünün yarın yapılacak 3. olağan kongresine katılmak üzere Bitlis'e geldi.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin domuz gribi sorununu çok iyi yöneten ve kontrol altına alan ülkelerden biri olduğunu belirtirken, şöyle konuştu:

''Sonbahar ve kış mevsiminde tüm dünyada, Türkiye'de, kuzey yarımkürede bir salgın oluyor. Dış ülkelerden gelen kişilerin, virüsü diğer şahıslara bulaştırması beklenen bir durumdu. Ama bu konuda 2 ay boyunca çok dikkatli tedbirler aldık. Yaz mevsimine, virüsün hızlı yayılmayacağı bir mevsime girdik. Bu yaz ciddi bir yayılma beklemiyoruz. Tedbirlerimiz devam ediyor. Yeterli zamanı kazandık. Bu hususta en başarılı ülke Türkiye'dir. Aşı alımı için firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Sonbahara kadar aşıları temin edip, en hassas kişilerden aşılamaya başlayacağız.''

Domuz gribinden korunmak için vatandaşlara büyük görev düştüğünü vurgulayan Akdağ, vatandaşlardan bir yere dokundukları zaman ve yemeklerden önce ellerini sabunla iyice yıkamalarını istedi.

-''BİTLİS'TE 92 UZMAN HEKİM GÖREV YAPIYOR''-

Bitlis'te sağlık alanında büyük hizmetlerin yapıldığını belirten Akdağ, geçmişte bölgedeki sağlık hizmetlerinin çok geri kaldığını hatırlattı.

Yaklaşık 7 yıldır ülkeye hizmet etmeye çalıştıklarını belirten Akdağ, ''Bu bölgelerde sağlık hizmetleri çok geri kalmıştı. Ben göreve geldiğimde Bitlis'te 25 uzman hekim vardı. Şu an ise devlet hastanelerimizde 92 uzman hekimimiz görev yapıyor. Özel sektörlerle birlikte uzman hekim sayımız 110 kişiyi buluyor'' dedi.

Bitlis'teki uzman doktor atamasının geçmişe göre dört kat arttığını ifade eden Akdağ, 112 acil servis ambülans hizmetleri, kırsalda ve sağlık ocaklarında da hizmetlerin geri olduğunu, bunlarda iyileştirmeler yapıldığını kaydetti.

Hastanelerle ilgili iyileştirmeler yapıldığını dile getiren Akdağ, ''Artık, bu ülkenin haysiyetli ve onurlu insanı, bir sağlık kuruluşuna giderken boynunu bükmeden sağlık hizmetini alıp evine gidiyor'' diye konuştu.

Bu bölgeler için 112 acil servis yardım ambülanslarının Erzurum ve Diyarbakır'da bulunduğunu ve Bitlis'in de bu bölgelerden yararlandığını belirten Akdağ, Van'a bir hava ambülansı getirmeyi planladıklarını bildirdi.

Ambülans sayılarının yükseltildiğini, helikopter ambülansların da devrede olduğunu ifade eden Akdağ, Bitlis'e 150 yataklı ek hastane binası yapıldığını, ayrıca Takvan ilçesinde de yeni bir hastane inşa edildiğini söyledi.

Akdağ, bölgede sağlık hizmetlerinin daha kaliteli duruma gelmesi için çaba göstereceklerini, yatırımlarla Bitlis'in çehresinin değiştiğini dile getirdi. Kente ileride aile hekimliğinin geleceğini de aktaran Akdağ, evde yatalak hastalara bakılması uygulamasını başlatacaklarını kaydetti.

Akdağ, daha sonra Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın'ı makamında ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Bitlis Devlet Hastanesi'nin bitişiğinde yapılan 150 yataklı hastane ek binasında da incelemelerde bulunan Akdağ'ın, geceyi Bitlis Polisevi'nde geçireceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*