Sağlık Bakanı'ndan helikopter müjdesi

Sağlık Bakanı'ndan helikopter müjdesi.8354
  • Giriş : 09.03.2009 / 22:40:00

Recep Akdağ, ''Bu yıl sonuna kadar 15 helikopter ambulans ve 2 uçak şeklinde gelişmiş olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak için Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Akdağ, Erzurum Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Dünya Kadınlar Günü kutlamasına katıldı.

Erzurum Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Toplantı Salonu'ndaki etkinlikte konuşan Bakan Akdağ, Türkiye'de kadınların dünyanın birçok ülkesindeki kadınlara oranla daha önce bazı haklara sahip olduğunu belirtti.

Sağlık konusunda son 6 yıl içinde önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında anne ve bebek sağlığı konusunda olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi. 1998'de Türkiye'de anne ölüm oranının 100 binde 70 olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, ''2008'de bu rakam 100 binde 19'a geriledi. Bu rakamlara ulaşılmasında ısrarlı çalışmalarımızın etkisi vardır'' diye konuştu.

KÖYDES kapsamında köylerde önemli projeleri gerçekleştirdiklerini de anlatan Akdağ, şunları söyledi:

''Tüm köylerimize yol yaptık. Tüm musluklardan su akıttık. Anadolu'da çok uzun yıllardır kırsalda kadınlarımız su taşırdı. KÖYDES'le birlikte musluklardan su akıttık. Bunu çok önemsedik. Erzurum'daki 967 köyden sadece 41'inde musluklardan su akmıyor. Bunun da bazı gerekçeleri vardır. Ancak bunu da en kısa sürede çözeceğiz. Bundan 5 yıl önce köylerin yarısında dahi musluklardan su akmıyordu. Köylerde telefon ve elektrik problemi de kalmadı.''

-AMBULANS HİZMETİ-

İhtiyaç durumunda tüm kırsala 112 Acil Servis ambulansı gönderdiklerini de söyleyen Sağlık Bakanı Akdağ, şöyle konuştu:

''Eskiden kırsala 112 ambulansları gönderilmezdi. İster kırsal, ister şehirde olsun doğum için ambulans verilmezdi. Aradığınızda (Doğum mu var? Siz kendi aracınızla ulaştırın) derlerdi. Çok acil taşınması gereken hastalar için ambulans gönderilirdi. Onun için de mazot parası alınırdı. Şu anda 7 helikopter ambulansımız var. Yıl sonuna kadar 15 helikopter ambulans ve 2 uçak seklinde gelişmiş olacak. Şimdi doğum yapacak hastalar helikopter ambulansla taşınıyor. Biz bunun için de kimseden para talep etmiyoruz.

Ayrıca önemli bir uygulama yaptık. Doğu Anadolu Bölgesi'nde kışın yollarının her şeye rağmen kapanma riski olan, hava ambulansı ile bile ulaşım riski olan yerlerdeki anneleri, doğum öncesi ihtiyaca göre 1 hafta ya da 15 gün önce şehirlerde misafir ettik. Bunlardan bine yakını teklifimizi kabul etti ve şehirlerde misafirimiz oldu. Ayrıca Türkiye'de anne ve bebek tetanosu konusunun ortadan kalktığı da Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporla belirtildi.''

-KADINA KARŞI ŞİDDET-

Tüm dünyada kadına karşı şiddetin var olduğunu kaydeden Akdağ, ''Sadece dar gelirliler ve kırsalda yaşayanlar değil, şehirlerde yaşayan eğitimli insanlar da maalesef kadınlara karşı şiddet uygulayabiliyor'' dedi.

Kadına şiddet uygulanmasını ''insanlık sorunu'' olarak nitelendiren Bakan Akdağ, şu açıklamada bulundu:

''Erkek kendinden güçsüz gördüğü kadına şiddet uyguluyorsa insanlık dışı iş yapmış olur. Buna karşı sadece kanun yapmak da yeterli olmaz. Toplum olarak da tepki gösterilmesi gerekir. Bizim tarihimizde ve kültürümüzde kadının her zaman yeri ayrıdır. Ancak yozlaşmış 20. yüzyıl kültüründe bu var. Bu bize ait bir yozlaşma değil. Bizi biz yapan değerlerde bu yok. Bizim yozlaşmaya karşı durmamız gerekir.''

-KADINLARA PLAKET-

Daha sonra Akdağ tarafından gazi kızı Hatice Somunoğlu, şehit annesi Sadiye Karataş, kocasının 4 özürlü kardeşine bakan Saniye Gözüm, 2 özürlü çocuğuna bakan Vesile Kayış ve halı tezgahından sağladığı gelirle 5 özürlü çocuğuyla birlikte geçinmeye çalışan Hafize Yıldız'a plaket ve çiçek verildi.

Yaşından dolayı konuşmaların yapıldığı sahneye çıkmakta zorlanan Somunoğlu'na, Bakan Akdağ koluna girerek yardım etti. Verilen plaket için teşekkür eden Somunoğlu, ''Evlatlarınızı kız erkek ayrımı yapmadan yetiştirin. Kızlarınızı mutlaka okutun. Onlara sevgiyi, saygıyı, Atatürk sevgisini mutlaka öğretin. Atatürk sevgisi kalplerinde yaşarsa Türkiye Cumhuriyeti daima yükselir. Ayrıca yerli malı kullanılmasını da sağlayın'' dedi.

Etkinliğin ardından Akdağ, Erzurum Valiliğinde yapılan hayvancılık konulu toplantıya katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*