Sağlık Bakanı'ndan kene müjdesi

Sağlık Bakanı'ndan kene müjdesi.13634
  • Giriş : 29.05.2009 / 14:42:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında geçen yıla göre bu yıl azalma yaşandığını, bunun temelinde ise alınan köklü eğitici tedbirlerin yattığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, 3 günlük gezi ve incelemelerde bulunmak üzere memleketi ve seçim bölgesi Erzurum'a geldi. Sağlık Bakanı Akdağ, hava limanında kalabalık bir grup tarafından karşılandıktan sonra Palandöken Aile Sağlık Merkezi'ne geçti. Akdağ burada, Yaralanma Sonrası Yeniden Canlandırma Kursu'nu tamamlayan kursiyerlerin sertifika törenine katıldı.

Sağlık Bakanı Akdağ, KKKA vakaları hakkında bilgi verdi. KKKA hastalığına karşı vatandaşların duyarlı olması çağrısında bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle kırsalda bağ, bahçe, tarla işlerinde çalışanlar ile hayvanlarla temas içerisinde bulunanların kene ısırmalarına karşı dikkatli olmalarını istedi. Akdağ, şehirde yaşayanlara, teorik olarak kene ısırmalarına karşı yüzde sıfır risk taşımalarına rağmen yine de dikkatli olmalarını tavsiye etti. Kene ısırma vakalarına en fazla Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey kısmı, Orta Karadeniz'in iç kısımları ile Sivas ve Çorum'un kuzey bölgeleri ile Çankırı'da rastlandığına dikkat çeken Sağlık Bakanı Akdağ, geçen yıla göre bu yıl alınan tedbirler sayesinde vaka sayısında azalma olduğunu dile getirdi. Sağlık Bakanı Akdağ, geçen yılın mayıs ayında 300 kene ısırmasına karşılık bu rakamın bu yıl mayıs ayında 100'e indiğe dikkat çekerek, "Geçen sene KKKA ile ilgili yoğun çalışma yaptık. Bin 200 yerleşim biriminde köy, şehir, mezrada 600 bin vatandaşla 96 bin hanede sağlık ekiplerimiz yüz yüze görüşme yapıp, bröşör dağıtıp, koruyucu ilaçlar verdi. Geçen yıl 3 bin kene vakasına rastlandı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*