Sağlık Bakanlığı, Çarşamba gününün tatil edilmesini önerdi

  • Giriş : 25.06.2007 / 12:47:00

Sağlık Bakanlığı, Çarşamba gününün tatil edilmesini önerdi, son kararı valiler verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valiliği, kentte yarın ve çarşamba günü hava sıcaklığının 39-40 derece kadar yükseleceğinin tahmin edildiğini belirterek, vatandaşların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentte, meteoroloji hava tahmin raporuna göre, İstanbul'da yarın ve çarşamba günü hava sıcaklığının 39-40 dereceye kadar yükselebileceğinin tahmin edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, sıcak havanın, “kalp, tansiyon, diyabet, kanser ve böbrek hastaları, normal kilosunun çok üstünde ya da altında olanlar, psikolojik ve psikiyatri rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üstündekiler, çocuklar ile hamileler” için oldukça tehlikeli olabilecek güneş çarpmasının ya da bunun neden olduğu aşırı su kaybının tehlikeli sağlık problemlerine sebep olabildiği bildirildi.

Bu durumdan en çok küçük yaştaki çocuklar ile yaşlıların etkilendiği anımsatılan açıklamada, “Bünyelerinin zayıf olması onları güneşe ve aşırı sıcaklığa karşı daha hassas yapar, aynı şekilde sıcak ortamlarda çalışan ağır sanayi işçilerinde de yüksek ısıya bağlı olarak güneş çarpması belirtileri görülebilir” denildi.

Açıklamada, vatandaşların aşırı sıcaklardan zarar görmemesi için mecbur kalmadıkça sıcak havalarda dışarı çıkmamaları istenerek, sıcaktan olumsuz etkilenen veya sıcak çarpmasına maruz kalanların 112 Acil Servisi'nden yardım istemeleri ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği vurgulandı.

HER YERDE DENİZE GİRMEYİN

Sıcaklığın mevsim normalleri üzerinde seyrettiği belirtilen açıklamada, bu sebeple kıyılarda, plajlarda serinlemek için denize giren kişilerin, uyarıları dikkate alarak, belirlenen yerlerin dışında denize girmemesi tavsiye edildi.

Açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve belde belediyelerince vatandaşların sıcaktan olumsuz etkilenmeleri durumunda alınacak önlemlerin artırıldığı ifade edilerek, “Alınan tüm bu önlemlere rağmen vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları da hayati önem arz etmektedir” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious