Sağlık Bakanlığı, Tetanoz Aşı Günleri kampanyası başlattı

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Dünyada her yıl 40 bin anne ve 450 bin yenidoğan bebek, tetanoz hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığı, tetanoz aşısı ile bu hastalığı ve ölümleri engellemek amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye genelinde 'Tetanoz Aşı Günleri'ni başlattı. Kampanya çerçevesinde televizyonlarda gösterilmek üzere 3 adet de spot film hazırlandı.
Sağlık Bakanlığı, dünyada her yıl 40 bin anne ve 450 bin yeni doğan bebeğin ölümüne neden olan tetanoz hastalığını, 2007 sonuna kadar tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 'Anne ve Yenidoğan Tetanozu Eliminasyon Programı' başlatan Bakanlık, bu sayede 15-49 yaş arası doğurkanlık çağı kadınları ve gebeleri aşılayarak, doğumların hastanelerde sağlık personeli yardımı ile yapılmasını sağlayacak. Kampanya çerçevesinde televizyonlarda gösterilmek üzere 3 adet de spot film hazırlandı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, bu amaçlar doğrultusuna, hastalığın sık görüldüğü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 18 il daha yoğun olmak üzere tüm Türkiye'de 'Tetanoz Aşı Günleri'ni 3 tur halinde başlattıklarını söyledi. İlk turun 24 Nisan - 18 Mayıs 2006 tarihleri arasında uygulamaya başlandığını kaydeden Buzgan, "Bu kampanyada, 15-49 yaş grubu kadınlarımıza 3 doz tetanoz aşısı uygulanacaktır. Programın 2. turunun 2006 yılı sonbaharında ve 3. turunun da 2007 yılı ilkbaharında uygulanması planlanıyor" diye konuştu.

Bakanlık olarak bu hedefe ulaşmada tüm imkanların seferber edildiğini ifade eden Buzgan şöyle devam etti: "Sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı merkezleri ve hastaneler başta olmak üzere açılacak sabit istasyonlar ve gezici ekipler yolu ile ev ev dolaşarak, belirlenen grupta aşılanmadık tek bir kadın bırakmamak hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda yaklaşık 40 bin sağlık personelimizin kampanyada görevlendirildi. İllerde tüm hazırlıklar tamamlanarak aşılama aktivitelerine başlandı."


TEDAVİ EDİLMEYEN TETANOZ VAKALARININ YÜZDE 70'İ ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR


Kazıklı humma, çene kilitlenmesi olarak da bilinen Tetanoz hastalığının nedeni toprak, toz, hayvan atıkları ve kirli araç gereçlerin yüzeylerinde bulunan Clostridium Tetani bakterisidir. Tetanoz mikrobu kirli yara, temiz koşullarda yapılmayan doğumlar ve uygun kesilip bakımı yapılmayan göbek kordonu gibi ortamlarda çoğalarak hastalığa neden oluyor.

Yenidoğan Tetanozuna yakalanan bebekler normal doğarlar, ancak doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakırlar. Kaslarında kasılmalar ortaya çıktığında vücutları gergin bir hal alır. Anne tetanozu ise gebelik, doğum sırasında veya lohusalık döneminde annede, tetanoz belirtilerinin görülmesidir.

Tetanoz, tedavi edilmezse yüzde 70 ila yüzde 100 oranında ölümle sonuçlanıyor.


TETANOZA NASIL YAKALANILIR?


Yenidoğanlar; temiz şartlarda yapılmayan doğumları takiben göbek kordonunun bakımının uygun yapılmaması veya üzerinin temiz olmayan maddelerle kapatılmasıyla tetanoza yakalanabilirler. Anneler ise, kesici-delici yaralanmalar, düşükler ve doğumlar sırasında kullanılan aletlerin kirli olması sonucunda tetanosa yakalanabilirler. Enfeksiyon etkeni ile karşılaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süre genellikle 3- 10 gün arasında değişiyor. Bu süre ise 3 haftaya kadar uzayabiliyor.


HASTALIĞA KARŞI KORUNMADA TEK YOL AŞI


Hastalığın daha önce geçirilmiş olması bağışıklık sağlamıyor. Bir kişinin tetanoza karşı bağışık hale gelmesi için en az 3 doz tetanos aşısı olması gerekiyor.

Yaralanma veya cilt bütünlüğü bozulan her birey aşısız olduğu sürece risk altında bulunuyor. Daha önce aşılanarak bağışıklık oluşturulmuş olsa dahi son aşı dozundan sonra 10 yıldan daha uzun bir süre geçmiş olması risk altında olmak anlamına geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious