Sağlık Bakanlığı'nda kene zirvesi

Sağlık Bakanlığı'nda kene zirvesi.19265
  • Giriş : 18.06.2008 / 18:40:00

Sağlık Bakanlığı'nda kene zirvesi yapıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın başkanlık ettiği toplantıda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına karşı alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın başkanlığında toplanan KKKA Bilim Kurulu Toplantısına Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Akın, Kafkas Üniversitesi Veteriner Hekimliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zati Vatansever, bakanlık bürokratları ve uzmanlar katıldı. Kene zirvesinde KKKA vakaları ve ölüm oranlarının azaltılması için uygulanan tedbirler gözden geçirildi ve ek tedbirler ele alındı.

Zirve çıkışı yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Akdağ, KKKA hastalığı ile mücadelede yapılması gerekenleri içeren yeni bir bakanlık genelgesi hazırlanması kararlaştırıldığını söyledi. Bakan Akdağ, ayrıca, KKKA hastalarına müdahale eden sağlık çalışanlarının virüsten korunması için maske, önlük, gözlük ve eldiven gibi koruyucu tıbbi malzemelerin aksatılmadan kullanılması talimatını verdiğini de bildirdi. Buna göre tüm hastaneler KKKA hastalarına müdahale eden tüm sağlık çalışanlarının bu tür koruyucu malzemeler kullanmasını 'zorunlu' hale getirecek.

BAKANDAN “KENE KOVUCU SPREY KULLANIN” TAVSİYESİ

Sağlık Bakanı Akdağ, zirvede KKKA hastalığı konusunda başta vatandaşlar olmak üzere sağlık çalışanları ve tüm kesimlerin daha etkin bir şekilde bilgilendirilmesi görüşünde birleşildiğini belirtti. Bakan Akdağ ayrıca, vatandaşlara KKKA hastalığından korunmak için bakanlık onaylı 'kene kovucu' spreylerin kullanmalarını tavsiye etti. Öte yandan Sağlık Bakanlığı”nın, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Karadeniz'in güneyinde kalan ve Kelkit Vadisi ve civarı olarak adlandırılan riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlara 50 bin adet ücretsiz kene kovucu sprey dağıttığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious