Sağlık Bakanlığı'ndan hijyen operasyonu

Sağlık Bakanlığı'ndan hijyen operasyonu.9964
  • Giriş : 02.02.2009 / 15:11:00

Sağlık Bakanlığı, el hijyeninin önemine dikkati çekmek için ulusal boyutta kampanya başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığı, hastane enfeksiyonunun önlenmesi, farkındalığın artırılması ve el hijyeninin önemine dikkati çekmek için ulusal boyutta kampanya başlattı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ''Tehlike Ellerinde'' adıyla başlatılan kampanyanın açılış programında yaptığı konuşmada, hastane enfeksiyonlarının tedavi başarısını düşüren, hayatı tehdit eden, önlenebilen bir bulgu olduğunu belirterek, ''El hijyeni, hastane enfeksiyonunu önlemede en basit ve en etkili yöntemdir. Biz de başlattığımız kampanya çerçevesindeki etkinliklerle, farkındalığın artırılması ve mevzuata uygun davranılmasının sağlanmasını amaçlıyoruz'' dedi.

Kampanya kapsamında sağlık personeline çeşitli eğitimler verileceğini, dağıtılacak bilgilendirici broşürlerle bu konuya dikkat çekileceğini ifade eden Buzgan, kampanyanın yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Tıbbın genel kuralının ''önce zarar vermemek'' olduğunu vurgulayan Buzgan, birçok bulaşıcı hastalığın el temizliğine önem verilmemesi ile kolay yayılma imkanı bulduğunu söyledi. El hijyeni konusunda sağlık personeli, hasta ve hasta yakınları kadar her sağlıklı kişinin de temkinli olması gerektiğini ifade etti. Buzgan, ellerin mutlaka iyice sabunlanarak bol suyla yıkanması ve bu işlemin gün içerisinde gerektiği kadar tekrarlanması gerektiğini kaydetti.

Dünyada, hastane enfeksiyonun görülmediği bir ülke bulunmadığını ancak görülme sıklığının değiştiğini dile getiren Buzgan, bu konuda bilinçli davranılması, hastane içinde sağlık personelinin kurallara uyması ve herkesin el hijyenine özen göstermesi halinde hastane enfeksiyonlarının yüzde 50 oranında önlenebileceğini söyledi.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek de hastane enfeksiyonlarının, genellikle hastaneye yattıktan 48-72 saat sonra veya taburcu olduktan sonraki ilk 10 gün içinde geliştiğini belirtti.

Hastane enfeksiyonlarının, hastanın yatış süresini, iş gücü kaybını ve tedavi maliyetini önemli ölçüde artırdığını ifade eden Ertek, Bakanlık tarafından 2004 yılında bu konuda kontrol çalışmalarının başlatıldığını anlattı. Ertek, hastane enfeksiyonu kontrol çalışmaları kapsamında halka ve sağlık personeline yönelik eğitimler düzenlendiğini, mevzuat değişikliği yapılığını, standartlar getirildiğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal da hastane enfeksiyonuyla mücadelede devlet tarafından verilen desteğin önemine işaret etti. Farkındalığın artırılmasıyla beraber el hijyeninin hastanelerde uygulanabilmesi için gerekli tüm koşulların da yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Ünal, ilgili birimlerde lavabo olmaması, yeterli eldiven ve alkol bazlı antiseptiklerin bulunmaması halinde el hijyeninin sağlanmasında sıkıntı yaşanacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*