Sağlık Bakanlığı'ndan kene açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan kene açıklaması.19265
  • Giriş : 02.06.2008 / 20:04:00

Sağlık Bakanlığı, bugün itibarıyla, 167 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakasının bildirildiğini, 13 vatandaşın ise yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı, bugün itibarıyla, 167 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakasının bildirildiğini, 13 vatandaşın ise yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, basında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısına ilişkin çelişkili rakam ve ifadelerin yer aldığı belirtildi. 2 Haziran itibarıyla Sağlık Bakanlığı’na 167 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakası bildirildiği belirtilirken, 13 kişinin ise yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bildirildi. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının 2002 yılından itibaren Türkiye’de özellikle ilkbahar ve yaz aylarında görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, “Vakalar çoğunlukla Orta Anadolu ve Orta Karadeniz bölgesinde yoğunlaşmaktadır” denildi.

Açıklamada, KKKA’nın, insanlarda ani ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlık gibi belirtilerle başladığı belirtilerek “Ayrıca hastalarda bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi yakınmalar da görülebilirken, daha sonra bu belirtilere vücudun çeşitli yerlerinde görülen kanamalar da eşlik edebilir” denildi.

-KİŞİSEL KORUNMA ÖNLEMLERİ HASTALIKTAN KORUNMADA ÖNEMLİ-

Kişisel koruma önlemlerinin alınmasının hastalıktan korunmada en önemli husus olduğunun bildirildiği açıklamada şöyle denildi:
“Kişisel korunma önlemleri kapsamında hayvan kanı, dokusu veya hayvana ait diğer vücut sıvıları ile temas sırasında gerekli korunma önlemleri alınmalıdır. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması durumunda, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli; yapışan keneler bir cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup çıkartılmalıdır. Korunma amaçlı olarak giyinilmeden önce giysilere uygulanabilen repellent olarak bilinen kene kovucular dikkatli bir şekilde kullanılabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious