Sağlık Bakanlığı'ndan müjdeli haber

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, 7 bin 700 adet Immünglobülin ithal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Gümrükçüoğlu yaptığı açıklamada, 7 bin 700 adet Immüngloblin'in ithal edildiğini, bunları 2 bin 700'ünün piyasaya sürüldüğünü bildirdi. İlaç bulmada sıkıntı yaşayan hastaların yakın takibe alındığını ifade eden Gümrükçüoğlu, "Şu ana kadar ne kadar ürün giriş yapmakta ve eczanelere gitmekte olduğu tespit edilmiştir. Dünyadaki üretimin azalması ve ihtiyacın devam etmesi nedeniyle, bu sıkıntı dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanmaktadır" dedi. Gümrükçüoğlu, bu ilaçların eşdeğer ilaç uygulamasından çıkarıldığını dile getirdi.

Eczacılar Birliği'ne de bu ilaçları ithal etme yetkisi verildiğini anımsatan Gümrükçüoğlu, gayrıciddi menfaat teminine yönelik girişimler olabileceğine dikkat çekti. Gümrükçüoğlu, "Konuyla ilgili alınan her karaborsa haberini değerlendiriyoruz" dedi.

Ürün girişinin yıl sonuna kadar rahatlayacağını ifade eden Gümrükçüoğlu, bu ilaç fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun sosyal güvenlik kurumları tarafından ücretlerinin karşılandığını kaydetti.

Gümrükçüoğlu, Hac'da vefat eden iki hemşirenin maaşlarıyla ilgili durumun Emekli Sandığı tarafından karara bağlandığını ifade ederek, "Bu bizim vereceğimiz bir karar değil. Mevzuatlara göre Emekli Sandığı'nın verdiği bir karardır. İlgili belge ve bulgular her memur için olduğu gibi Sağlık Bakanlığı tarafından emeklilik kurumlarına bildirilmiştir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious