Sağlık Bakanlığı'ndan öğrencilere uyarı

Sağlık Bakanlığı'ndan öğrencilere uyarı.17358
  • Giriş : 11.06.2008 / 14:07:00

Sağlık Bakanlığı, 15 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) öncesi adaylara, ''sınavdan önce uykusuz ve aç olunmaması, asitli içecekler, kırmızı et ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılması'' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, sınav kaygısının belli düzeyde her bireyde hissedilmesinin doğal olduğu ifade edildi.

Öğrencilerin, aile ve çevrenin yüksek beklentisinden, hedefi gözünde büyütmeden, çalışma zamanını plansız ve doğru kullanamamaktan dolayı kaygı yaşadıklarının belirtildiği açıklamada, kaygının fiziksel belirtisinin baş ağrısı, mide şikayetleri, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, duygusal belirtilerin ise sinirlilik, karamsarlık, korku, mutsuzluk olduğu kaydedildi.

Açıklamada, adaylar, sınav kaygısıyla başa çıkabilmeleri için sınava uykusuz ve aç şekilde girmemeleri, asitli içecekler, kırmızı et ve baharatlı yiyeceklerden stresi artırması nedeniyle kaçınmaları konusunda uyarıldı.

Ailelere de sınava giren çocuklarına sadece başarılı olduklarında değil, her zaman yanlarında olduklarını hissettirmeleri önerisinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious