Sağlık Bakanlığı'ndan RTÜK'e 'yemek programı' uyarısı!

Sağlık Bakanlığı'ndan RTÜK'e 'yemek programı' uyarısı!.10431
  • Giriş : 04.04.2008 / 17:15:00

Sağlık Bakanlığı, , RTÜK'e TV'lerde yayınlanan yemek programlarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı, RTÜK'ten, televizyon kanallarında yayınlanan yemek programlarında gıda ve beslenme konusunda uzman kişiler bulunmasını istedi.
Sağlık Bakanlığı'nca RTÜK'e gönderilen yazıda, özellikle gündüz kuşağında kadınlara yönelik televizyon programlarında yemek tariflerine yer verildiği belirtilerek, "Bu programlarda, beslenme ilkelerine uygun yemek tariflerinin yer almasının büyük önem taşıdığı" ifade edildi.

Sağlıklı beslenme konusunda toplumsal duyarlılığın sağlanması için televizyonun etkili bir iletişim aracı olduğu vurgulanan yazıda, özellikle aile üyelerinin beslenmesinde sorumluluk üstlenen ev hanımlarının izlediği yemek programları aracılığı ile pekçok aileye doğru beslenme konusunda bilgi verilebilineceği belirtildi.

Yazıda, bu tür programların, gıda ve beslenme konusunda uzman kişilerin danışmanlığında yapılmasının önemine işaret edilerek, şunlar kaydedildi: "Besinlerin gereğinden fazla doğranmaması, parçalanmaması, bekletilmemesi ve doğru pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gibi sağlıklı beslenme ilkelerine uygun olarak hazırlanması sağlanmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious