Sağlık Bakanlığı'ndan sigarayı bırakana 8.000 YTL ödül

Sağlık Bakanlığı'ndan sigarayı bırakana 8.000 YTL ödül.8084
  • Giriş : 14.04.2008 / 02:49:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 01:49:47

Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği kampanyanın katılım şartları ve koşulları ise şöyle;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele kapsamında sigarayı bırakma kampanyası düzenliyor. 'Bırak kazan' kampanyasında 4 hafta boyunca sigara içmeyenler arasından yapılacak çekilişle bir kişi 8 bin YTL kazanacak. Katılabilmek için en az bir yıl sigara içmiş olmak gerekiyor. Son başvuru tarihi ise 30 Nisan.

Sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Ülkemiz de, Avrupa Ülkeleri arasında sigara tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında yedinci sıradadır. 2006 yılında gerçekleştirilen Aile Yapısı Araştırmasına göre Türkiye genelinde 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin %33,4’ü sigara kullanmaktadır. Sigara kullanım oranı erkeklerde %50,6 iken, kadınlarda bu oran %16,6’dır. Bu oranlara göre, ülkemizde yaklaşık 17 milyon kadar sigara içen kişi vardır ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Bu doğrultuda tütün ve tütün ürünleri ile mücadele alanında ilk uluslararası anlaşma olma özelliğini taşıyan “Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”nin Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ tarafından imzalanmasının ardından “Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı 2008-2012” hazırlanarak konu ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Buna ek olarak, amacı kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklâm, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmak olan 5727 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 19 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olup 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Ayrıca tütünle mücadele çalışmaları kapsamında Genel Müdürlüğümüzce her iki yılda bir, ödüllü Bırak-Kazan Kampanyası düzenlenmektedir. Kampanyanın amacı; bir bırakma günü belirleyerek sigarayı bırakma fikrini oluşturmak, bırakmak isteyenleri harekete geçirerek yardımcı olmak, sigaranın zararları ve sağlıklı yaşam konusundaki genel bilinçlenmeye katkı sağlamaktır.

Bırak-Kazan Kampanyası, 1986’da Finlandiya’da bölgesel olarak başlamış olup o tarihten beri Dünya Sağlık Örgütü ve Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsünün desteği ile birçok ülkede iki yılda bir düzenlenmektedir. Ülkemizde ise 1996 yılından beri Bırak-Kazan Kampanyaları yapılmaktadır. 2002 yılında düzenlenen kampanyaya ülke genelinde 98.845 kişi, 2004 yılında 59.909 kişi, 2006 yılında ise 107.767 kişi katılım sağlamıştır.

Sigarayı bırakma konusunda en maliyet etkin yöntemlerden biri olan Bırak-Kazan Kampanyası, bu yıl 1–28 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenecektir.

Bırak-Kazan 2008 Kampanyası kuralları;

Kampanyaya en az bir yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilecektir.

Kampanyaya katılanlar başvuru formlarını tam olarak doldurup 30 Nisan 2008 tarihine kadar başvuru yerleri olarak belirtilen İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Grup Başkanlıklarına, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Devlet Hastanelerine, Sağlık Ocaklarına, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Sağlık Evlerine teslim edeceklerdir.

Katılımcıların, 1–28 Mayıs 2008 tarihleri arasında 4 hafta süre ile sigara içmemeleri gerekmektedir.

Katılımcılar tarafından 30 Nisan günü bitimine kadar başvuru yerlerine teslim edilen formların İl Sağlık Müdürlükleri tarafından 15 Mayıs’a kadar Kampanya Merkezine (Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığına) ulaştırılması gerekmektedir.

Başvuru formları, Kampanya Merkezi tarafından değerlendirilip kayda alınacaktır.

Noter huzurunda gerçekleştirilecek çekilişle 1 asil, 10 yedek talihli belirlenecektir.

Kuradan hemen sonra kazanan kişiyle temasa geçilip kampanya koşullarını yerine getirip getirmediği şahitlerce ve testlerle teyit edilecektir.

Kazanan katılımcıya 8000 YTL ödül verilecektir.

2009 yılı Mayıs ayında kampanya ile ilgili izleme değerlendirme çalışması yapılacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious