Sağlık Bakanlığı'nın müjdeli "Kızılırmak" raporu

Sağlık Bakanlığı'nın müjdeli
  • Giriş : 30.11.2007 / 21:48:00

Sağlık Bakanlığı, Kızılırmak suyunun ağır metaller yönünden de bakanlık ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kalite standartlarına uygun olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yerleşim yerlerinin içme ve kullanma su ihtiyacının belediyelerce temin edildiği ve bakanlık tarafından kalite standartlarının uygunluğunun belirli aralıklarla izlendiği kaydedildi.

İçme suyu temin edilen yüzeysel suların kalitesinin Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nce izlendiği ifade edildiği açıklamada,"Büyükşehir belediyesi başkanlıklarının bulunduğu metropollerde, içme suyu temin edilen yüzeysel suların kalitesi büyükşehir belediyeleri tarafından da izlenmektedir" denildi.

Açıklamada, Kızılırmak Nehri Kesik köprü Barajı girişinden Sağlık Bakanlığı, DSİ ve ASKİ Daire Başkanlığı'nca son üç yıl içinde alınan su örneklerinin analiz raporlarında sülfat oranının 227 ile 371 miligram/litre arasında seyrettiği, ortalama değerin ise 308 miligram/litre olduğu belirtildi.

Açıklamada "İnsani Tüketim Amaçlı İçme Suları Hakkında Yönetmelik'te sülfat parametresinin sınır değeri ise 250 miligram/litredir. Ayrıca yapılan analiz sonuçlarına göre Kızılırmak suyunun ağır metaller yönünden de bakanlığımız ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kalite standartlarına uygun olduğu görülmüştür" denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Japonya'nın Minimata Körfezin'de 1953 yılında yaşanan, avlanan su ürünlerini tüketerek, 47'si ölümlü 121 zehirlenme vakasına neden olan "Minimata Hastalığı"na değinilerek "Nedeni, bölgede bulunan bir klor-alkali fabrikasının cıvalı atıklarının Minimata Körfezi'ne de şarj edilmesi sonucu oluşan cıva zehirlenmesidir. Kızılırmak suyunda cıva ve diğer ağır metal kirliliği söz konusu değildir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious