Sağlık Bakanlığı'nın teletıp projesinde ilk uygulama başladı

Sağlık Bakanlığı'nın teletıp projesinde ilk uygulama başladı.15958
  • Giriş : 03.01.2008 / 12:02:00

Sağlık Bakanlığının Teletıp projesi, Türkiye'de ilk olarak Van'ın Bahçesaray ilçesinde hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzman doktor olmadığı için Bahçesaray'dan Van'a gelmek zorunda kalan, ancak kış mevsiminde Van-Çatak-Bahçesaray güzergahının kapalı olması nedeniyle Van-Hizan güzergahını kullanarak, yaklaşık 10 saat süren yolculuğun ardından kent merkezine ulaşan hastalar, Sağlık Bakanlığının 2007 yılında uygulamaya koyduğu Teletıp projesiyle rahat bir nefes aldı.

Van Devlet Hastanesi Başhekimi Öztekin Çıkman, yaptığı açıklamada, Teletıp projesinin ilk defa 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde hizmete girdiğini hatırlatarak, Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı tarafından 2007 yılında belirlenen pilot bölgelerde uygulandığını belirtti.

Projenin, uzman doktor bulunmayan devlet hastanelerinde, teşhisi kolaylaştırmak ve hastaların gereksiz sevklerini önlemek amacıyla hayata geçirildiğini vurgulayan Çıkman, proje sayesinde maliyet yönünden de büyük bir kazanım elde edildiğini kaydetti.

Çıkman, Türkiye'de ilk olarak Bahçesaray ile Van Devlet hastaneleri arasında oluşturulan sistemle hizmet vermeye başlayan Teletıp projesiyle, hastaların kalp grafileri ve röntgen filmlerinin Van'da uzman doktorlar tarafından incelenerek, teşhislerin zaman kaybı yaşanmadan Bahçesaray'daki doktora ulaştırıldığını ifade etti.

Proje sayesinde uzman açığının önüne geçildiğini bildiren Çıkman, şöyle konuştu:

''Bahçesaray Devlet Hastanesinde çekilen kalp, akciğer ve kemik grafileri bizim hastanemizdeki sisteme aktarılıyor. İlgili uzman hekimlerimiz de grafileri değerlendirerek, tetkikleri Bahçesaray Devlet Hastanesindeki doktora bildiriyor. İlerleyen süreç içerisinde teledermatoloji ile telepatoloji üniteleri de hizmet vermeye başlayacak. Tüm vatandaşlarımızın işini kolaylaştıran bu sistem, ileriki yıllarda tüm illerde uygulanacaktır.''

Çıkman, projenin Türkiye'de ilk olarak Bahçesaray'da uygulanmasının yalnızca ilçede uzman hekim bulunmayışından kaynaklanmadığını, aynı zamanda Van-Bahçesaray kara yolunun kış aylarında kapanmasından ve hastaların Van'a zor koşullarda getirilmesinden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious