Sağlık çalışanlarından 'beyaz eylem'

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Sağlık çalışanları, yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan ''torba yasa'' nedeniyle, yarından itibaren ''beyaz eylem''e başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Tabipleri Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, her ilde seçilecek bir sağlık ocağı önünde, ''Beyaz Çağrı-Sağlık Ocaklarımıza Sahip Çıkıyoruz'' eylemi gerçekleştirilecek.

5-9 Mart tarihleri arasında da, tüm sağlık kurumlarında, sağlıkta dönüşüm programına ilişkin "beyaz referandum" yapılacak.

11 Mart'ta da Sağlık Bakanlığı önünde "beyaz miting" düzenlenecek. 14 Mart Tıp Bayramı'nda da, sağlık çalışanları "beyaz görev"de olacak.

Eylemlere Türk Diş Hekimleri Birliği, İstanbul Eczacı Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Dev Sağlık-İş Sendikası da destek verecek.

Tasarı 15 Şubat'ta yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda, yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan, Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulmasını öngören tasarı 15 Şubat'ta kabul edilerek yasalaştı.

Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma hastanelerindeki klinik şef ve şef yardımcılığı kadrolarına atamalar, ilgili dalda uzman profesör, doçent ve uzman doktorlar arasından bakanlıkça yapılacak.

Sözleşmeli personelin ücretleri, döner sermayenin yanı sıra genel bütçeden de karşılanabilecek. Doktorlar, tıbbi hizmetlerden kaynaklanan her türlü tazminat talepleri için sigorta güvencesine kavuşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious