Sağlık çalışanlarının sorunları çözülüyor

Sağlık çalışanlarının sorunları çözülüyor.14278
  • Giriş : 12.06.2009 / 15:19:00

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci ve Yönetim Kurulu Üyeleri Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret etti. Ziyarette sağlık çalışanlarının problemlerinin çözümü için sözler alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ziyarette Personel Genel Müdürü Sayın Hikmet Çolak'ta hazır bulundu. Yapılan ziyarette sağlık çalışanlarının sorunları görüşüldü. Sendikamız tarafından tam gün yasası ile ilgili hazırlanan rapor Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'a teslim edildi.

Sözleşmeliler Eş Durumu Tayin ve Becayiş Hakkına Bu Sene Kavuşuyor

Yapılan ziyarette Genel Başkan Önder Kahveci sözleşmeli personelin eş durumu tayini ve becayiş hakkının 2010'a ertelenmesinin çalışanları mağdur ettiğini söyleyerek bu hakkın bir an önce verilmesi için Bakanlığa resmi başvuru yaptıklarını ve sorunun çözülmesini istediklerini kaydetti. Ayrıca Kahveci 4924'lü sözleşmeli personellerinde tayin haklarının henüz verilmemesi nedeniyle mağdur olduklarına dikkat çekti.

Yapılan görüşmede bulunan Personel Genel Müdürü Hikmet Çolak her iki konununda kısa sürede çözüme kavuşacağını ifade ederek “ 4-B'lilerin eş durumu tayini ve becayiş hakkını bu sene tanınması ile ilgili teklifi hazırladık. Sayın Bakana sunacağız. 4924'lülerede eş durumundan tayin hakkının verilmesi ile ilgili gerekli yönetmelik hazırlandı. Şu anda İmzada. Sayın Bakan imzalayacak” dedi.

Lisans Tamamlama Genişletiliyor

Ziyarette Genel Başkanımız Önder Kahveci Türk Sağlık-Sen'in mücadelesini başlattığı ve sürekli gündemde tuttuğu lisans tamamlama ile ilgili protokolün imzalanması nedeniyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a teşekkür etti. Kahveci sadece ebelik, hemşirelik ve sağlık memurluğu bölümlerinden mezun olanlara lisans tamamlama hakkının verilmesi ile personelin önemli bir bölümünün lisans tamamlama hakkından mahrum kaldığını dile getirdi. Sağlıkla ilgili diğer iki yıllık ön lisans bölümlerini de kapsayacak şekilde lisans tamamlamanın genişletilmesini istediklerini çalışanların bu yönde taleplerinin olduğunu Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a aktardı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ lisans tamamlamada bu sene için kısıtlı zaman nedeniyle sadece bu bölümleri açabildiklerini belirterek “ Lisans tamamla genişleyecek. Sağlıkla ilgili diğer ön lisans mezunlarına da yaptıracağız. Süre sıkıntısı nedeniyle bu sene bu bölümlere açabildik. Lisan tamamlanın devamı gelecek” dedi.

İzin ve Raporlu Hastalıklarda Döner Sermaye Ödenecek

Ziyarette yaz aylarına girilmesi ile birlikte tatil döneminin başladığını ifade eden Genel Başkan Önder Kahveci “fakat ne yazık ki sağlık çalışanları döner sermayeler kesildiği için tatile çıkamıyor. Ekonomik sıkıntı çekmemek için çalışmaya devam ediyor. Ayrıca hastalık raporu aldıklarında da döner sermayelerin kesilmesi büyük bir adaletsizliktir. Bu sorunların çözülerek personele izin ve raporlu hastalık dönemlerinde döner sermaye kesintisi yapılmamasını istiyoruz. Ayrıca döner sermaye ödemelerinde bazı kurumlarda yaşanan sıkıntıların son bulmasını için düzenleme yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konuda çalışmalara başladıklarını aktararak bu sorunu çözüleceğini ifade etti. Döner sermaye ödemeleri ile ilgili önümüzdeki süreçte yeni bir yapılanmaya gidileceğini belirtti.

Hizmetliler Ekim Ayına Kadar VHKİ Kadrolarına Kavuşacak

Ziyarette hizmetlilere VHKİ verilmesi için yapılan çalışmalarda dile getirildi. Genel Başkanımız Önder Kahveci hizmetlilerin mağduriyetinin bir an önce son bulmasını isteyerek çalışanların hizmetlilerin bu kadrolara 2009 yılı içerisinde kavuşmayı beklediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ'da bu sorunun çözüm aşamasında olduğunu kaydederek “Hizmetliler unvan değişikliği sınavına girerek VHKİ kadrolarına kavuşacaklar. Ekim ayına kadar bu kadrolara atanacaklar. Ayrıca yine ekim ayına kadar görevde yükselme sınavı da yapılarak üst kadrolara atanma hakkı tanınacak ” dedi.

Geciken Geçici Görev Yollukları, Tedavi Giderleri Ve Seyyar Görev Tazminatları Ödenecek

Ziyarette Genel Başkan Önder Kahveci sağlık çalışanlarının geçici görev yollukları, tedavi giderleri ve seyyar görev tazminatlarının ödenmesinde sıkıntı yaşandığını ve çalışanların mağdur edildiğine dikkat çekerek bu konuda bir düzenleme yapılmasının gerekli olduğunu dile getirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'da bu konuda yaşanan sıkıntıların bu sene düzeltileceğini kaydederek bütçede bu ödemelerle ilgili düzenleme yapılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*