Sağlık haberleri yeterince sağlıklı mı?

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Damlapınar, medyanın sağlık ve tıp konusunda yanlış ve yönlendirici haberlerden ve yayın içeriklerinden kaçınabilmesi için sağlık sektörünün de medya kurumlarına ve mensuplarına yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasta Güvenliği Derneği tarafından Sheraton Otel'de düzenlenen uluslararası sempozyumda konuşan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Damlapınar, "Avukatların hatalarını astıklarını, doktorların hatalarını gömdüğünü ancak gazetecilerin hatalarını yayımladığına" işaret ederek, sağlık ve tıp konulu haberlere medya mensuplarının daha büyük önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Damlapınar, medyanın beslenme ve kilo sorunları, bebek bakımı, cilt hastalıkları, hava sıcaklığı gibi daha çok popüler konuları ele aldığını, sağlık hizmetleri konulu haberler sıralamasında ise sağlık skandalları ve hekim hataları, sağlık politikasında yaşanan sorunlar gibi daha çok sansasyonel konulara ağırlık verdiğini belirtti. Son yıllarda yapılan iletişim araştırmalarına göre; medyanın sağlık haberlerine medyada yeteri kadar yer ayrılmadığının ortaya çıktığını belirten Damlapınar, çoğu sağlık haberinin ise magazin unsurlarla ele alındığını ve haberlerde sermaye etkisinin ağır bastığını savundu.

Damlapınar, sağlık ve tıp alanındaki olay, sorun ve konuların; toplumsal-bireysel bakımdan ilgi ve dikkat çekiciliği, beklenmedik bir gelişme özelliği, bireyler tarafından algılanabilirliği, bireylerin taleplerine uygunluğu, kişilere indirgenebilirliği bakımından haber değeri taşıdığı ve medyada yer alması gerektiğine işaret etti. Damlapınar, bu konuda halkı bilgilendirme, bireylerin eğitimine katkı sağlama ve sağlık hizmeti alımı konusunda aydınlatma amacının vazgeçilemez bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Damlapınar konuşmasında, özellikle toplumun genelini ilgilendiren salgın hastalık ya da felaketler gibi krizlerde medyanın sorumluluğunun bir kat daha arttığına dikkat çekti. Damlapınar, böylesi durumlarda medyanın, 'panik havası' yaratabilecek söylemlerin son dönemde yaşanan kuş gribi olayının medya yansımalarında görüldüğünü vurguladı. Damlapınar, medyanın her türlü sağlık konusunda olduğu gibi kriz durumlarında da toplum düzeninin bozulmaması için önemli işlevlere sahip olduğuna işaret etti.

MEDYADA TIBBİ HATA SÖYLEMİ

Damlapınar, sağlık dünyasında ortaya çıkan tıbbi hatalar ya da skandallarla ilgili olarak medyada yer alan haberlerin denetim ve eleştiri niteliği taşıması gerektiğini böyle durumlarda her iki tarafın da üzerine önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti. Damlapınar, medyaya yansıyan 'doktor kurbanı', 'sağlık skandalı' gibi tıbbi hata konulu haberlerde kullanılan söylemin, söz konusu olayın genelleştiren, yargılayan, dramatize eden ve duyguları sömüren bir yapıyla kurulduğunu savundu. Damlapınar, aynı şekilde gazetecilerin de kendi mesleki uygulama hatalarından dolayı insanların sağlık güvenliğini tehlikeye düşürebilecek durumlarla karşılaşılabileceğini söyledi.

Damlapınar, medyanın sağlık ve tıp konusunda, yanlış ve yönlendirici haberlerden ve yayın içeriklerinden kaçınabilmesi için sağlık sektörünün de medya kurumlarına ve mensuplarına yardımcı olması gerektiğinin de altını çizdi.

Damlapınar, yapılan araştırmalara dikkat çekerek, Türkiye'de hastaların en güvendiği kaynak olarak ilk sırada doktorların yer aldığını, onu sırasıyla internet, sağlık ansiklopedisi ve çeşit kaynakların takip ettiğini kaydetti. ABD'de yapılan araştırmalarda ise hastaların ilk başvurduğu kaynak olarak televizyon olurken, onu sırasıyla doktorlar, dergiler ve gazetelerin takip ettiğini belirtti.

Damlapınar, sağlık ve tıp konularında sağlıklı bir iletişim yapısının kurulamaması durumunda, bireylerin giderek sağlık sistemine, kurumlarına, çalışanlarına karşı güvensizlik, kayıtsızlık oluşacağını ve halkın geleneksel tedavi yöntemlerine ya da alternatif tıp kaynaklarına yöneleceği endişesini dile getirdi.


Sağlık haberlerinin denetimiyle ilgili olarak hükümet programında bir madde bulunduğunu hatırlatan Damlapınar, konuyla ilgili olarak atılması gereken önemli adımlar bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious