Sağlık hizmetleri 1 saat duracak

Sağlık hizmetleri 1 saat duracak.16803
  • Giriş : 21.01.2009 / 11:20:00

Türk Sağlık-Sen tarafından yarın tüm yurtta hastanelerde yemeklerden ücret alınması protesto edilecek. Çalışanlar hastanelerde öğle yemeği yemeyerek bahçelerde eylem yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık çalışanları hastanelerde öğle yemeği yemeyerek hastane bahçesinde eylem yapacaklar. Yurt genelindeki hastanelerde sağlık çalışanları öğle tatilini eylem yaparak geçirecekler. Hastane binalarına öğle izni sonuna kadar girmeyecekler.

Hastanelerde yemeklerden ücret alınmasına tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci kamunun sunduğu hizmetin kamu çalışanına paralı hale getirilmesi gibi bir alışkanlık ortaya çıktığına dikkat çekti. Memura yapılan zammın misliyle geri alınmaya çalışıldığını belirten Kahveci “Hükümet memura verdiğini misliyle almak için kamuda çalışanlara sunduğu her hizmeti paralı hale getirmeye başlamıştır. Memurdan muayene katılım payı almaya başlamış, hastanelerde görev yapan çalışanların yemeği de paralı hale getirmiştir. Fakat Maliye her ne hikmetse diğer kamu çalışanlarından haftada 5 saat daha fazla görev yapan sağlık çalışanlarının hakkı istendiğinde vermemekte, görev yollukları ve ilaç paralarını geç ödemektedir.” dedi.

Türkiye'de 1,5 Saat Sağlık Hizmeti Durur

Maliye Bakanlığının bu uygulama ile kesintisiz sağlık hizmetine de darbe vurduğunu ifade eden Kahveci “ Bu uygulama kesintisiz bir hizmet olan sağlık hizmetinin de aksamasına neden olacaktır. Çünkü çalışanların kurumlarında ücretli yemek hizmetinden yararlanmayarak kurum dışına gitmesi ile birlikte tüm Türkiye'de saat 12.30 ile 13.30 arasında sağlık hizmeti duracaktır. Bu saatlerde vatandaşa sağlık hizmeti verilemez, bir hastaya gerekli müdahale yapılamazsa bunun sorumlusu Maliye Bakanlığı olacaktır. Çalışanlar aleyhine olan Maliye Bakanlığı'nın bu kararını hiç bekletmeden uygulamaya koyan Sağlık Bakanlığı ve hastane yöneticileri de vebal altındadırlar.” şeklinde konuştu

Yemek Yerine Simit ve Soğan Ekmek Yiyeceğiz

Kahveci yemek yememe eylemi ile tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarının bir gün çalıştığı hastanede yemek yemeyeceğini belirterek “ Türk Sağlık-Sen olarak tüm yurtta yapacağımız bu eylemle yıllardır ücretsiz olan yemek hizmetinden para alınmasını protesto edeceğiz. Hastanelerde yemek yemeyeceğiz. Arkadaşlarımız bugünü yapacakları eylemlerde simit, soğan ve ekmek yiyerek geçirecekler ve bu adaletsizliğe dikkat çekecekler. Yemeklerden ücret alınması ile ilgili olarak açtığımız dava halen sürüyor. Daha öncede yemeğime göz dikme kampanyası düzenlemiştik. Yarında hastanelerde yemek yemeyeceğiz. Eylemlerimiz ve girişimlerimiz sonuç alınana kadar devam edecektir. Tüm sağlık çalışanlarını eylemimize destek vermeye çağırıyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*