Sağlık hizmetlerinde 1 ayda 16.8 milyon YTL çalınmış

Sağlık hizmetlerinde 1 ayda 16.8 milyon YTL çalınmış.12533
  • Giriş : 31.05.2008 / 22:33:00
  • Güncelleme : 31.05.2008 / 22:33:18

Sağlık hizmetlerinde, enjeksiyon ,doğum gibi basit işlemlerle son 1 ayda 16.8 milyon YTL çalınmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, sağlık hizmetlerinde son 1 ayda 10 basit işlemde 39,6 milyon YTL'lik ödemenin 16,8 milyon YTL'sinin yersiz olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Acar, SGK Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın "ayaklarının yere basması" için ikincil mevzuat çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü, teknolojik altyapıya ilişkin hazırlıkların devam ettiğini
söyledi.

Prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasının önceki yapılandırmalardan farklı olduğunu dile getiren Acar, "İstihdam Paketi"nin getirdiği imkanlardan yararlanılabilmesi için borcu olan işverenlere bir olanak sağlandığını ve yeni bir sayfa açıldığını ifade etti.

Acar, SSK'da 1 milyon 118 bin 946 olan aktif iş yerinden 615 bin 254'ünün, Bağ-Kur'da ise 3 milyon 368 bin 239 sigortalıdan 1 milyon 425 bin 707'sinin borçlu olduğu düşünüldüğünde, borçlular açısından yeniden yapılandırmanın kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Acar, şöyle konuştu:

"SGK olarak söyleyeceğimiz şey şudur: Bu son beyaz sayfadır. Bundan sonra kurum olarak kesinlikle prim alacaklarının yeniden yapılandırılması anlamında herhangi bir çalışmanın içerisinde olmayacağımızı net olarak ifade etmek istiyorum. Bu reformun sağlıklı bir şekilde hayata geçebilmesi için bu yapılandırmayı yapmamız gerekiyordu ve son bir beyaz sayfa adı altında bu yapılandırmayı gerçekleştirdik. Yeni yapılandırılan sosyal güvenlik alacaklarıyla ilgili getirmiş olduğumuz düzenleme, son derece basit ve cazip. Bütün işverenlerimizin ve sigortalılarımızın muhakkak yararlanmalarını bekliyoruz. Gerçekten çok önemli avantajlar getiriyoruz."
Fatih Acar, yapılan düzenleme ile 31 Mart 2008'e kadar olan tüm prim ve benzeri alacakların 2 ay içinde müracaat edilmesi halinde peşin ve taksitle ödenebileceğini, başvuru tarihini takip eden 1 ay içinde borç aslının tamamı ile gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 15'inin ödenmesi durumunda kalan yüzde 85'lik kısmın terkin edileceğini söyledi.

Acar, 12 aya kadarki taksitlendirmelerde gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 55'inin, 24 aya kadar taksitlendirmelerde yüzde 30'unun terkin edileceğini belirtti.

Acar, yapılandırma kapsamındaki kurum alacaklarının toplam 23,433 milyar YTL tutarında olduğunu bildirdi.

Daha önce de Nisan 2006 ayında sosyal güvenlik alacaklarının yapılandırıldığını anımsatan Acar, kanunda öngörülen ödeme şartları yerine getirilemediği için yapılandırılmaların bozulduğunu, sadece 1-2 taksitini ödeyemeyen çok sayıda işveren ve sigortalının mağdur durumda olduğunu anlattı.

Acar, yapılan yeni düzenleme ile bu mağduriyetlerin giderildiğini, vadesinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının 6 ay içerisinde ödenmesi ve varsa kalan taksitlerin ödenmeye devam edilmesi durumunda yapılandırma ile tanınan hakların devamının sağlandığını söyledi.

Borçluların, işverenlerin bu imkandan yararlanmalarının kendi lehlerine olacağını ifade eden Acar, "Alacaklar kendiliğinden silinmiyor, ödenmemesi durumunda katlanarak devam ediyor. Onun için bir yerlerden borç bulup, bankadan kredi alarak, gayrimenkul satarak bu borçların ödenmesi işverenlerimiz açısından son derece önemli. Aksi takdirde borç katlanarak devam edeceği için ileri ki dönemlerde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. O nedenle tüm işverenlerimize bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Bu borçlarınızı mutlaka bu yasadan yararlanarak ödeyin" dedi.

Denetimlerde de yeni bir dönem başlatacaklarını dile getiren Acar, denetimleri cezayı sona bırakan, bilgilendirmeyi önceleyen bir anlayışla gerçekleştireceklerini belirtti.

Büyük illerden başlayarak tüm sanayi bölgelerini 570 müfettişle tarayacaklarını dile getiren Acar, kayıt dışı işçi çalıştırılmasına izin verilmeyeceğini işverenlere net bir şekilde anlatacaklarını ifade etti.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEKİ DENETİMLER

Fatih Acar, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile sağlık hizmetlerinde önemli açılımlara gidildiğini ve tüm vatandaşların sağlık şemsiyesi altına alındığını söyledi.

Bu olumlu gelişmelerle birlikte bu alandaki suiistimallerin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Acar, bu amaçla 16 ildeki sağlık işleri il müdürlüklerinde 6 ayrı ekibin pazartesi gününden itibaren 15 günlük bir saha denetimi gerçekleştireceğini, merkezde de 2 ayrı ekibin çalışma yapacağını bildirdi. Acar, bu denetimler sonunda suiistimallerin önlenmesi konusunda önemli çalışmalara imza atılacağını söyledi. Denetim sonuçlarına ilişkin bilgiler de veren Acar, şunları kaydetti:

"Sağlık hizmetlerinde son 1 ayda yapılan denetimlerde 10 basit işlemde 39,6 milyon YTL'lik ödemenin 16,8 milyon YTL'sinin yersiz olduğu tespit edilmiştir. 1 yılda bir işlemde 10 adet doğum yapılarak bunun faturası kurumdan alınmış. Günde 3 adetten fazla enjeksiyon faturalanamayacakken 2, 3, 4 katı enjeksiyon faturalandığı görülmüş. Günde 1 adet damar yolu açılabilecekken 3-4 kere yapılmış gösterilerek bunların faturalarının kurumdan alındığını tespit ettik. Bunların sayıları oldukça fazla. Bu
rakamlar önümüzdeki dönemde çok daha yüksek rakamlara gelecek.

Buradan tüm sağlık uygulayıcılarına sesleniyorum: Sağlıkta SGK yeni bir döneme girmiştir. Kesinlikle bu suistimaller ve neden olan olayların, işlemlerin içerisinde olunmasın. Biz bu konuda kesin olarak kararlıyız.

Sağlıkta yeni açılımlara gittiğimiz kadar, suistimalleri önleme konusunda da kesin kararlıyız. Sözleşmelerin iptali de dahil olmak üzere usulsüzlük yapan işletmelere müsamaha gösterilmeyecek."

Acar, sağlık alanındaki suistimallerin önlenmesi bakımından önümüzdeki dönemde daha etkin denetimler gerçekleştirileceğini, bu kapsamda "MEDULA Sistemi"nde yer alan bilgilerin kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulacağını bildirdi. Acar, tüm özel sağlık hizmet sunucularının sapmalarının tespit edileceğini ve sapma olan eczane ve hastanelerde fiili denetimler yapmayı düşündüklerini söyledi. Acar,
"Artık oturarak, sağlık müdürlüklerinde fatura kontrolleri yapma yerine, fiili denetimleri önümüzdeki dönemde başlatacağız" diye konuştu.

TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilecek "Akıllı Kart" uygulamasının önümüzdeki günlerde Bolu'da başlatılacağını anlatan Acar, projenin tamamının 2010 yılında tamamlanacağını söyledi.

"YENİDEN YAPILANDIRMADA HEDEFİ YÜZDE 90"

Acar, basın mensuplarının soruları üzerine, prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasında hedeflerinin, alacakların yüzde 90'ını tahsil etmek olduğunu belirtti. Acar, önceki yapılandırma çalışmasında çeşitli nedenlerle yapılandırması bozulan alacak miktarının 1,635 milyar YTL olduğunu bildirdi.

Basın toplantısında, "Alo 170 Kayıt Dışı İstihdam Hattı"nın çalışmaları hakkında da bilgi verildi. 16 Mayıs-28 Mayıs 2008 tarihleri arısında toplam 28 bin 717 adet çağrı alındığı, bunların yüzde 10'unun, yaklaşık 2 bin 800'ünün ihbar ve şikayetlerle ilgili olduğu, geri kalanının genel anlamda sosyal sigortalarla ilgili bilgi alma ve sorunları paylaşmaya dönük olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious