Sağlık için çok ter dökün

Sağlık için çok ter dökün .11922
  • Giriş : 20.08.2007 / 14:32:00
  • Güncelleme : 20.08.2007 / 15:07:25

Amerikalı uzmanlar, sağlıklı olabilmek için, egzersiz sırasında çok fazla ter dökmek gerektiğini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Spor Tıbbı Koleji üyeleri, günlük 30 dakikalık "hafif egzersiz" yapılması tavsiyesinin yanlış anlaşılmasından kaygılı. Rapora göre, bazı kişiler bu tavsiyeyi arabayla küçük bir gezinti olarak algılayabiliyor.

Uzmanlar, haftada beş gün ve günde en az 30 dakika hafif egzersiz ya da haftada üç gün 20 dakika süreyle, açık hava koşusu gibi zorlayıcı egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre günde 30 dakikalık hafif egzersizin sağlık için kabul edilebilecek asgari seviyenin sürdürülmesi için yeterli olduğunu söylemişti.

Bu seferki tavsiyelerde yetişkinlerin günlük zorunlu yürüyüş ya da ev işleri gibi rutin eylemlerin üzerine bir takım yapısal egzersizler eklemesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Bu egzersizlerin zorlayıcı (hafif açık hava koşusu) ya da aerobik (hızlı yürüyüş) türde olması gerekiyor.

Bunun yanısıra kas gücünü ve dayanıklılığı artıran, haftada iki kez yapılan ağırlık çalışması türü egzersizler de öneriliyor.

En az 10 dakika

Egzersizlerin en az 10 dakika sürmesi gerekiyor. Daha fazlasının ise daha faydalı olacağı belirtiliyor. Ancak aşırı egzersizin de vücut açısından zararlı olabileceği vurgulanıyor.

Hamile hadınlar ve 65 yaşın üzerindeki kişilerin ise duruma göre daha az egzersiz yapmaları ya da normal aktivitelerini biraz artırmaları öneriliyor.

Leeds Metropolitan Üniversitesi'nden egzersiz ve obezite uzmanı Prof. Paul Gately, "herkese uyacak" bir tavsiye verilemeyeceğini söylüyor.

Gately'ye göre, "Fazla kilolu kişiler diyetlerini değiştirmedikleri takdirde, sırf mevcut kilolarını korumak için bir saat egzersiz yapmak zorunda."

İngiltere Ulusal Obezite Forumu'ndan Dr. David Haslam ise insanların haftada iki kez ağırlık çalışması yapmasını beklemenin gerçekçi olup olmadığını sorguluyor.

Haslam, "Ben günlük hayata göre biçimlendirilmiş sağlıklı alışkanlıkları tercih ederim. Spor salonları, herkes için sürdürülebilir bir alışkanlık değil." diyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı sözcüsü, gelişmelerin izlendiğini ancak şu an için İngiliz hükümetinin resmi egzersiz tavsiyelerinde bir değişimin sözkonusu olmadığını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious