Sağlık için doğru kurbanlık seçin

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, ideal kurbanın kuzu olduğunu, ancak kolesterol sorunu olan vatandaşların kurbanlık olarak düve veya yeni kesime gelmiş danayı tercih edebileceğini söylüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Gıda Mühendisleri Odası Konya Şubesi yetkilileri, yaklaşan Kurban Bayramı'nda, ağız tadıyla ve sağlık sorunu yaşamadan kurban eti yiyebilmenin püf noktalarını açıkladı: nİlk adım doğru kurbanlık seçmek. Yeni doğum yapmış ineklerin eti sert oluyor. Bu sertlik ineğin yaşı ve yaptığı doğum miktarınca artıyor.

Doğum yapmamış olan inekler "düve" olarak adlandırılıyor. Düveler henüz doğum yapmadığı için kendini geliştirme anlamında enerji topluyor. Bu da yağ değil kas şeklinde oluyor.

EN DÜŞÜK YAĞ ORANI KUZUDA

Kesim noktasına yeni erişmiş bir dananın et özellikleri, düveyle aşağı yukarı aynı özellikleri taşıyor. Dana etinin kas yapısı biraz daha geniş oluyor... Ancak bu da sertlik ve yağlılık açısından önemli bir farklılık oluşturmuyor.

Keçi eti, koyun etine göre daha sert. Ancak keçi eti, koyuna göre daha az yağ ihtiva ediyor. nKuzu ise küçükbaş hayvanlar içinde en düşük yağ oranıyla daha kaliteli bir ettir.

Sağlık için ideal kurbanlık hayvan kuzudur. Ancak kolesterol sorunu olan vatandaşların kurbanlık olarak düve veya yeni kesime gelmiş danayı tercih etmesi öneriliyor.

YAŞ VE RİSK DOĞRU ORANTILI

Kurbanlığın yaşı ne kadar gençse, sağlık sorunuyla karşılaşma riski de o kadar azdır.

Kolesterol riski yüksek olan kalp-damar hastalarının olabildiğince yağ oranı düşük hayvanların etini tercih etmesi gerekiyor.

Kuzu eti, büyükbaş hayvanlara göre daha yumuşak özellik gösteriyor. 40 yaşın altındakiler kurbanlık olarak bu hayvanı tercih edebilir.

KESiM ÖNCESi STRES UYARISI

Mustafa Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zehra Ayhan, Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvandan yüksek kalitede et almak için kurbanlığın iyi dinlendirilmesi ve stresten uzak tutulması gerektiğini belirtti. Ayhan şöyle konuştu: "Çok uzun yoldan getirilen ve bir gün dinlendirilmeden kesilen hayvanların et kalitesi düşüyor. Hayvanlar strese girdiğinde depolarındaki glikojeni kulllanmaya başlıyor. Bu durum, etin renk ve tadında değişime neden oluyor. Ayrıca stres altında kesilen hayvanın eti normalden iki kat daha sert oluyor. Kaliteli ve yumuşak bir et yemek için, vatandaşların kurbanlıkları çok fazla yormaması, kovalamaması ve hayvanlara kötü davranmaması gerekiyor. Ancak bu şekilde lezzetli et tüketilebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious