Sağlık-İş Başkanı Mustafa Başoğlu AİHM'e tepki gösterdi

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Sağlık-İş Senidikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin(AİHM) İslam Dini ile bağlantılı her kararında, İslam'ın kutsal zırhını delmeyi hedeflediği söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazılı bir açıklama yapan Mustafa Başoğlu, yazdığı bir kitapla İslam'a hakaret ettiği Türk mahkemeleri tarafından sabit görülen gazeteci Erdoğan Aydın Tatlav davasında AİHM'nin "İslam, hakaret edilmeden eleştirilebilir" yönünde bir karar verdiğini hatırlattı. Bu kararın görünüşte masum ve düşünce özgürlüğünü koruyan bir karar gibi görünse de İslam dininin kutsal zırhını delmeye dönük bir karar olduğunu ifade eden Mustafa Başoğlu, "Çünkü bu mahkeme başörtüsünü gerekçe göstererek partiler kapatmış, Hıristiyan kültürünün İslam kültüründen üstün olduğu gibi gerici kararlara imza atmıştır. İnançlarından dolayı kamu görevinden uzaklaştırılan memurların açtığı davalar ise disiplinsizlik suçuna bağlanarak reddedilmiş, Leyla Şahin kararında olduğu gibi haksız yorumda bulunarak İslam'dan kaynaklanan bir vecibeyi yok saymıştır" diye konuştu.

AİHM'in Türkiye'yi sürekli olarak, masraflarını karşılama kapısı haline getirdiğini vurgulayan Başoğlu, "Türkiye, AİHM ile olan ilişkilerini gözden geçirmeli, ihtiyaç halinde sözleşmeyi feshederek bu beladan kendisini kurtarmalıdır" dedi.

Mustafa Başoğlu, İngiltere'den Türkiye'ye satıldığı iddia edilen deli danalı kanlarla ilgili olarak, "Batı ülkeleri, kendi vatandaşlarına reva görmediği muameleleri Müslüman ülke vatandaşları için daima reva görmüştür" diye konuştu. Başoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İngiltere'nin Türkiye'ye hastalıklı kan sattığı artık kesinlik kazanmıştır. Batı, öteden beri kendi insanına reva görmediği muameleyi, kâr amacıyla, yabancı ülkelere ve özellikle Müslüman ülkelere reva görmektedir. Geçmişte de hastalıklı etlerin, süresi dolmuş ilaçların ve zararlı madde içeren zirai ilaçların Türkiye'ye Batı ülkeleri tarafından satıldığı bilinmektedir. Son örnekte bunu göstermektedir.Türkiye'nin Batı ile olan ilişkilerinde, insan sağlığı açısından önem taşıyan konularda, daha dikkatli olması, bu gibi girdilerin daha titizlikle incelenmesi gerekmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious