Sağlık karneleri çipleniyor

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Önümüzdeki yıllarda uygulamaya konulacak çipli sağlık karneleri ile başkalarının yerine ilaç yazdırma gibi sahtekarlıkların önüne geçilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu, 2007 yılı Ocak ayında uygulamaya başlanacak genel sağlık sigortası ile orta ve uzun vaddede vatandaş lehine pek çok değişikliğin hayata geçirileceğini bildirdi. Türkoğlu, uygulama ile mevzuatın ve sevk zincirinin tek tipleştirileceğini kaydetti. Uzun vadede sağlık karnelerinin yerini çipli sağlık kartlarının alacağını aktaran Türkoğlu, konu ile ilgili TÜBİTAK ile yapılan çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Çipli sağlık kartlarının pek çok Avrupa ülkesinde de kullanıldığını ve altyapı çalışmalarının uzun zaman alacağını aktaran Türkoğlu, "Bu geceden sabaha bitirilebilecek 2007'nin Ocak ayında hemen uygulamaya girebilecek bir şey değil" dedi.

Çipli sağlık kartlarına geçişin toplu değil kademeli olarak gerçekleşeceğinin altını çizen Türkoğlu, ugulamanın sahtekarlıkları da önleyeceğini vurguladı. Türkoğlu, "Başkalarının sağlık karneleri ile ilaç yazdıranlar vardı, uygulama ile bunlara da müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Mevcut sistemde hasta ile ilgili bazı kişisel bilgilerin personel aracılığı ile bilgisayara aktarıldığını ve bunun da zaman kaybına neden olduğunu söyleyen Türkoğlu, "Uygulama bu anlamda zamandan tasarruf sağlayacak. Kartlarını okutan her hastanın bilgileri otomatikman bilgisayara aktarılacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious