Sağlık karnelerinde ilaç sınırlaması

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Resmi reçetelerde 2007 yılında uygulanacak yeni düzenlemeyle, ağrı kesiciler ve antiromatizmal ilaçların anbalaj içerisindeki tablet sayısı 14'ü geçmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yeni uygulamayla doktorlar, hastaya Ağrı kesici veya antiromatizmal ilaçtan herhangi birinden günde en fazla 2 tablet yazabilecek. Böylece bir haftalık tedavinin karşılığı olarak hasta 14 tablet kullanabilecek. İlaç firmaları da resmi kurumların reçeteleri için satışa sundukları Ağrı kesicileri ve antiromatizmal ilaçları içerisinde 14 adet tablet olacak şekilde yeniden ambalajlayacaklar.

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Bülent Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni uygulamanın önce Ağrı kesiciler ve antiromatizmal ilaçları kapsayacağını, daha sonra da antibiyotik ve diğer bazı ilaçlar için benzer uygulamaların devam edeceğini söyledi.

Ünsal, ''Devlet, ilaçtaki savurganlığın önünü almak için tedbir alıyor. Maliye Bakanlığı, ilaçtaki tane sayısı sınırlaması uygulamasını Sağlık Bakanlığına bildirdi. Sağlık Bakanlığı da ilaç firmalarına yeni anbalajlar için yeniden ruhsat verecek'' dedi.

Ünsal, yeni uygulamayla eczanelerin resmi reçeteyle gelen hastaya, içerisinde 20 tablet bulunan aspirin yerine içerisinde 14 tablet bulunan yeni anbalajlı aspirini verebileceğini, ilaç firmalarının yeni anbalajlı üretim ruhsatı almak amacıyla Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunmaya başladıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious