Sağlık konrolünden geçti

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Testis ultrasonu çekilmediği için mağdur olduğu iddia edilen A.F.G., Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık kontrolleri yapılmak üzere Konya Numune Hastanesine getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

A.F.G'nin babası Osman G. (46), ''Biz röntgen filmini çeken kişinin ultrason çekemeyeceğini bilmiyoruz. Yanlış anlama buradan kaynaklandı. Hastane personeli de biz de mağdur olduk'' dedi.
Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından A.F.G. (16) ve babası Osman G. Mut'un Topkaya köyünden alınarak Konya'ya getirildi. Baba ile oğlu Konya Numune Hastanesi getirildi. Sağlık Bakanlığı müfettişleri A.F.G'nin ifadesine başvurdu. Baba Osman G, yaptığı açıklamada, günlerdir haklarında çıkan haberler nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Oğlunun testislerindeki rahatsızlık nedeniyle 13 Kasımda amcası tarafından önce Mut'a ardından da Konya Numune Hastanesi'ne getirildiğini anlatan Osman G, ''Konya Numune Hastanesi'nde oğlumu ilk muayene eden doktor önemli rahatsızlığı olmadığını söylemiş ve reçete yazmış. Ardından bir tanıdığımız tavsiyesiyle oğlum ayrıca Dr. Celal Tütüncü'ye muayene olmuş. Tütüncü hastanedeki hemşiresini arayarak durumu acil olan oğlumun yatışının yaptırılmasını istemiş. Mesai saati geçtiği için istenen ultrason tetkiki ertesi güne kalmış. Ertesi gün oğlum, ciğer röntgenini çeken kadın görevliye sorunun hayaların da olduğunu söyleyince, yanındaki görevli, 'o bayan ultrason çekemez' demiş. Biz röntgen filmini çeken kişinin ultrason çekemeyeceğini bilmiyoruz. Yanlış anlama buradan kaynaklandı. Hastane personeli de biz de mağdur olduk.'' ifadelerini kullandı.

Basında yer alan haberlerin onurlarını zedelediğini söyleyen Osman G, ''Oğlumun yengesi ile çekilen fotoğrafının altına kız arkadaşı yazılmış. Bu bizi rencide etti. Oğlumla arkadaşları 'yengen kız arkadaşın mı oldu' diye alay etmişler'' diye konuştu. Kendileri üzerinden başörtüsü tartışmasının yapılmasına üzüldüklerini ifade eden Osman G, ''Ben çobanlık yapan kendi halinde bir vatandaşım. Türban tartışmaları ile bir ilgim olamaz'' değerlendirmesinde bulundu.

Osman G, ihmal nedeniyle oğlunun bir testisini kaybettiği iddiaları ile ilgili olarak da, ''Dr. Celal Tütüncü iki defa ultrasonun çekilmediğini bu yüzden bu durumun yaşandığını söylemiş. Biz tıp adamı değiliz, gecikme nedeniyle bu durumun yaşanıp yaşanmadığını bilemeyiz. Görevini yapmayan birileri varsa araştırılsın'' şeklinde konuştu.

Konya İl Salık Müdürü Hasan Küçükkendirci, hastanın herhangi bir tıbbi ihmalle karşılaşıp karşılaşmadığı konusunu aydınlatmak için başlatılan soruşturmanın sürdüğünü bildirerek: ''Hastanın mevcut sağ testisi ile ilgili bir problem yaşayıp yaşamayacağı, ilerde evlilik hayatında problem olup olmayacağı yapılan tetkiklerle belirlenecek. Kendi çevresinde ve köyünde oluşabilecek bir dedikoduyu önlemek ve hasta hakları açısından gereğini yapmak amacıyla A.F.G'yi buraya getirdik. Burada renkli dobler tetkiki ile mevcut durumu ortaya koyacağız. Hastamıza ilerde evlilik hayatında bir problem yaşamayacağına ilişkin durum bildirir belge sunmayı planlıyoruz.'' diye konuştu.

Küçükkendirci, yapılan kontroller sırasında hastanın testisinin renkli doblerinin kim tarafından çekileceği sorusu üzerine, ''Renkli dobleri burada nöbetçi ve görevli olan doktorlarımızdan birisi çekecek. Hastanemizdeki doktorlarımız hastalar arasında, ırk, dil, din, köken ayrımı yapmaksızın müdahalelerini gerçekleştirmektedir. Kesinlikle bir ayrım söz konusu değildir. Bugün nöbetçi arkadaşımızın da K.A. Hanım olduğunu öğrendik'' diye konuştu.

Medya haberlerinin hastanın hakları düşünülmeden yansıtıldığını dile getiren Küçükkendirci, hastanın ruhi, tıbbi ve çevresel durumunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini, bu konuda kendilerinin üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini dile getirdi. Psikiyatri, üroloji ve radyoloji uzmanlarından oluşan bir komisyonun hastayı muayene edeceğini dile getiren Küçükkendirci, ''Hasta ile yaptığımız görüşmede durumunun iyi olduğunu söyledi. Psikolojisinin de iyi olduğu gözleniyor. Ama biz yine gerekli incelemeleri yapacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious